„Ту не мислим на свакодневне изјаве о проширењу формата које долазе од приштинске стране. То је израз незадовољства које они имају према Федерики Могерини. Са друге стране, ни САД не траже да уђу у дијалог. Промена формата у овом тренутку није тема о којој се расправља“, рекао је Дачић новинарима.
Он је додао да ће, ако дође до промене формата, Србија тражити да у томе учествује и Русија, чији су представници још раније рекли да хоће.
„Нисмо ваљда луди да се прошири формат са оним земљама које су признале Косово, а да Русија и Кина остану по страни“, рекао је Дачић.
Каже да ће те земље свакако морати да буду укључене, ако се дође до договора, који је сада далеко, у смислу верификовања у Савету безбедности Уједињених нација.
Дачић је рекао и да Србија са Русијом има пријатељске односе и да је у току са свиме што се дешава у дијалогу.
„Више пута су давали изјаве да подржавају дијалог, да сматрају да треба уважити легитимне интересе српске стране и да ће они подржати предлоге са којима се сагласи Србија. Никаквих несугласица или различитих тонова није било, што ће бити потврђено посетом Владимира Путина 17. јануара“, рекао је Дачић одговарајући на питања новинара.
Србија, додаје, неће пристати на било које решење о ком не информише савезнике, Русију, Кину и друге земље које је подржавају.
Дачић се осврнуо на изјаве приштинских власти оценивши да оне желе да остваре „линк“ са неким америчким гранама власти и да је у току унутрашња борба у Приштини.
„Њихова политичка сцена окренута је унутрашњим потребама. Сваки дан проглашавају победе, само им лоше иде на међународном плану. Не постоји ниједан спољнополитички успех који су остварили“, рекао је Дачић.
Приштинске власти су, закључује шеф српске дипломатије, као „Алиса у земљи чуда — не знају шта их је снашло и како сада неко повлачи признање. Говорили су да Србија има фонд од 200-300 милиона за повлачење признање Косова…“
„Да имамо, и Косово би повукло признање“, констатовао је Дачић.