Председник Удружења новинара Србије Владимир Радомировић каже за Спутњик да иако у Србији имамо неки респект према „Тајмсу“, тај лист одавно не спада у озбиљне новине, већ је таблоид који има велику улогу у пласирању британске пропаганде.
Очигледно је реч о информационом рату вестима и пропагандом, у коме, као и у сваком рату, прво страда пешадија, сматра Радомировић. У пропагандном рату у који се укључила и Русија, али не истим интензитетом као САД или Британија, очигледно је да информисање руских медија, као што су Спутњик и РТ, даје резултате и због тога ће и притисак западних служби и медија који раде за те службе на руске медије бити све већи.
Радомировић подсећа да су новинари у Србији имали јако непријатна искуства са таквим таргетирањем и као најекстремнији пример наводи убиство Славка Ћурувије у априлу 1999. после сличне кампање у српским режимским медијима.
„Знамо и да је Владимир Беба Поповић исте овакве кампање водио против медија и новинара који нису били под контролом власти и да је, иронично, уз помоћ организације која би требало да се бави заштитом људских права објављивао памфлете против водећих српских новинара који нису били пропагандисти, већ заиста новинари“, каже председник УНС-а.
Због тога је ово што се дешава новинарима Спутњика у Единбургу веома опасно.
„Говорим из искуства српских новинара који су прошли кроз сличне ствари и било би добро да се огласе Европска федерација новинара и Међународна федерација новинара и да осуде овакву врсту кампање“, закључио је Радомировић.
Дугогодишњи дописник Танјуга из Лондона Синиша Љепојевић каже да је на известан начин изненађен текстом у „Тајмсу“, али да, знајући развој политичке и јавне сцене у Великој Британији у последњих неколико година, и није толико изненађен.
Скандалозни „Тајмсов“ позив на линч новинара Спутњика у Единбургу, према мишљењу Љепојевића, пре свега сведочи о паници политичке и медијске елите Велике Британије и истовремено о великом урушавању политичке и медијске културе на Острву.
Реч је врло озбиљном знаку процеса урушавања и панике који може довести не само до оваквих позива на линч него и до још горих ствари за саме грађане Британије, јер су Спутњик и телевизија РТ регистровани као локалне компаније и већина људи који тамо раде су британски држављани.
„Према томе, то је уперено и против британских држављана, а не само против једне медијске куће која припада руској медијској сцени. Паника политичке и медијске елите је на неки начин разумљива, али није оправдана, пошто су медији у Великој Британији последњих година препуни неистина и неталентоване пропаганде, тако да све више људи у Британији гледа телевизију РТ“, каже Љепојевић.
Грађани Велике Британије се све више ослањају на РТ као извор информација, истиче Љепојевић и додаје да са паником медијских елита новине губе тираж, тако да он више не познаје никог ко купује штампу.
Паника медијске елите повезана је са пројектом Запада, а Британија је једна од „водећих земаља антируског пројекта производње непријатеља“ као и „сулудог понашања“ и серије лажи о Русима и Русији.
„То је веома лош знак за Британију и ово је очигледно координирано са одређеним државним структурама, јер је то пуштено у Единбургу. Они имају велики страх пошто у Шкотској људи нису склони лажима као у другим деловима Велике Британије“, каже Љепојевић.
Можда неће бити великих реакција у Британији, пошто су то намерно пустили уочи божићних празника, новине сутра не излазе, данас су изашла празнична издања и тако ће то проћи, али ће бити послата нека порука.