„Не успевају да се остваре редовни контакти министра иностраних послова Русије Сергеја Лаврова и америчког државног секретара Мајка Помпеа. Остаје нереализован наш предлог да се обнови пракса заједничких саветовања министра иностраних послова и одбране Русије и САД у формату ’два плус два‘“, навео је Антонов.
Амбасадор је рекао да је руска страна уложила максималне напоре да се односи са САД побољшају и да су америчкој страни понуђени озбиљни предлози за конкретне пројекте и билатералне контакте.
Он је указао и на то да одржавање другог сусрета лидера Русије и САД у пуном формату омета сложена унутрашња политичка ситуација у САД, али да Москва очекује да ће се то променити.
„Очекујемо да ће се ситуација, ипак, променити и да ћемо успети да пренесемо позитивни тоналитет на високом нивоу на практичну раван. Засад то онемогућава сложена унутрашња политичка ситуација у САД, ’демонизација‘ Русије и њеног руководства која и даље траје. Сваки контакт председника САД Доналда Трампа с руским председником Владимиром Путином амерички медији и политиколози проучавају под микроскопом. Свака назнака нормализације контаката или обнављања сарадње жестоко су критиковани“, навео је дипломата.
Антонов је упозорио да то успорава и рад на најважнијим питањима, као што су стратешка стабилност, спречавање трке у наоружању, сарадња у жариштима као што су Сирија, Авганистан, Северна Кореја.
„Посебно издвајам проблематику Споразума о смањењу количине нуклеарног наоружања, чији рок истиче 2021. године. У Хелсинкију је председник Русије Владимир Путин предложио да се размисли о могућности продужавања тог споразума за још пет година, што се може учинити прилично оперативно. То већ сада треба решавати. Даље одлагање разговора о овим проблемима носи ризик од раста глобалне напетости“, истакао је дипломата.
Према његовим речима, САД још нису коначно одредиле свој став о судбини Споразума о ракетама средњег и кратког домета и о смањењу количине стратешког офанзивног наоружања.
„Русија ради на томе да приволи америчке партнере на професионални дијалог како би се конкретно разговарало о ономе што брине обе стране и како би се решиле узајамне примедбе, у складу с процедурама предвиђеним Споразумом о ракетама средњег и кратког домета. Наши предлози су на разматрању. Чекамо реакцију“, навео је Антонов.
Он је нагласио да ће у случају иступања САД из Споразума Русија бити принуђена да предузме „адекватне мере војно-техничког карактера“, неопходне за заштиту њене безбедности.
„Политика Вашингтона усмерена на рушење архитектуре споразума о разоружавању и стратешкој стабилности нарушава међународну безбедност и отвара пут ка неконтролисаној трци у наоружању. Не сме се допустити остваривање таквог сценарија“, додао је руски амбасадор.