„Мислим да ће ситуација у Сирији 80-процентно бити решена након недавног потеза САД. Последњи чвор, Идлиб, биће тежак за решавање, али ја ипак верујем да ће уз сарадњу Турске, Русије и Ирана ситуација бити решена у року од годину дана“, изјавио је Форд.
Бивши британски амбасадор је навео да ће проблеми који надаље очекују Сирију бити обнова земље и спречавање поновног рађања тероризма.
„То су огромни проблеми и веома се плашим да западне земље неће помоћи у њиховом решавању. И још горе од тога, покушаће да спрече обнову Сирије“, упозорио је Форд.
Он је нагласио да је потпуно сагласан са ставом шефа руске дипломатије Сергеја Лаврова, да је одбијање Запада да помаже Сиријцима да обнове услове нормалног живота у својој земљи контрапродуктивно.
„То је потпуно тачно и сви који су непристрасни треба да се сложе с тим. Ако је Сирија слаба, погоршавају се услови за сиријску Владу и њене оружане снаге да сачувају контролу над екстремистима и да се изборе с масовном незапосленошћу за коју постоји велика вероватноћа. То такође повећава вероватноћу да се избеглице неће вратити и да ће Сирији бити потребни људи. Економија и друштво се неће обновити, док год су милиони Сиријаца изван земље. Када западне земље покушавају санкцијама да блокирају позитивно економско обнављање Сирије, то је нови велики скандал и то је потпуно контрапродуктивно“, оценио је бивши амбасадор.
Форд је такође подсетио да су сада готово све арапске земље спремне да се Сирија врати у Арапску лигу. Једини изузетак је, напомиње он, Катар који је годинама подржавао „Муслиманску браћу“ и води пропаганду против сиријске Владе преко својих медија.
Форд је додао да Катар неће бити срећан због повратка Сирије у Лигу, пошто „финансира и шаље терористе у Идлиб“, али да неће ни ометати тај повратак, јер има у виду то да су остале земље Персијског залива спремне да је приме натраг у организацију.
Према његовим речима, Саудијска Арабија је „пренатрпана“ због рата у Јемену и повукла се због случаја новинара Џамала Хашогија који је убијен у саудијском конзулату у Истанбулу. Форд сматра да Ријад не може себи да дозволи да буде изолован и да ће тражити нове пријатеље у Дамаску.
У четвртак су Уједињени Арапски Емирати обновили рад своје дипломатске мисије у Дамаску, која је била затворена 2012. године. Пример Абу Дабија ускоро био могао да следи и Бахреин. Разни извори у Арапској лиги навели су да се за сада воде незванични разговори о обнављању чланства Сирије у раду те организације.
У петак је телевизијски канал „Ел Мајадин“ саопштио да је Саудијска Арабија, која се сматра главним противником сиријских власти у арапском свету, саопштила да неће спречавати повратак Дамаска у окриље организације.
Арапски Парламент је позвао савет Лиге арапских држава да врати Сирију у организацију након седам година паузе. Чланство Сирије у Арапској лиги замрзнуто је у новембру 2011. године због сукоба владиних снага и оружаних формација опозиције.