„Званично смо дали предлог да се у оквиру развоја супертешког носача, где се предвиђа лет на Месец макете свемирског брода са људском посадом. Предложили смо да се макета организује као биолошки сателит како би се у условима реалног лета око Месеца према сценарију који ће бити дат за летове са посадом, спроведу превентивна истраживања на биолошким објектима и добила биолошка верификација“, рекао је Орлов.
„Ако буде могуће да се искористи перспективни транспортни брод за време његовог беспилотног лета, ми ћемо тамо ставити мишеве“, прецизирао је заменик директора Института Владимир Сичев.
Према његовим речима мишеви ће се употребити управо зато што је њихово понашање и реакција на космичке услове већ добро проучено. Њих су слали на повратној летелици „Бион М1“, а 2023. године се планира лансирање другог биосателита „Бион М2“.
„Да би се добили поуздани резултати потребно је да се изврши много експеримената истог типа“, додао је Сичев.
Брод „Федерација“ прави се у Ракетно-свемирској корпорацији „Енергија“. Према најновијим информацијама објављеним на сајту за државне набавке, његов први беспилотни лет би требало да буде обављен пре 1. априла 2023. године, а пре 1. априла 2025. године би требало да полети на Међународну свемирску станицу са посадом.
Претпоставља се да ће управо „Федерација“ бити руски лунарни брод. Русија планира да почне летове на Месец са посадом 2030. године.