„Такав ризик постоји, а посебно ако се не пронађе инклузивно политичко решење“, рекао је Де Мистура.
Специјални изасланик је истакао да ће повлачење трупа посебно погодити Курде и додао да не треба заборавити да је тај народ „веома важна компонента у Сирији која се ни на који начин не може игнорисати“.
Де Мистура је при томе напоменуо да Сједињене Америчке Државе могу да наставе да учествују у решавању сиријског питања на дипломатском нивоу.
Повлачење америчке војске из Сирије
Амерички председник Доналд Трамп је 19. децембра прогласио победу над терористичком организацијом ДАЕШ у Сирији, истичући да је она била једини разлог за присуство америчке војске у тој земљи. Касније је портпаролка Беле куће Сара Сандерс саопштила да су САД почеле са повлачењем трупа из Сирије, као и да победа над ДАЕШ-ом не значи и крај постојања коалиције. Оружане снаге би требало да буду повучене за 60 до 100 дана.
Сједињене Америчке Државе и њихови савезници од 2014. године спроводе операцију против ДАЕШ-а у Ираку и Сирији, при чему у Сирији делују без дозволе власти земље које такве акције сматрају окупацијом.
У земљи је било око две хиљаде америчких војника који су заједно са курдским формацијама контролисали територије на истоку и североистоку, које су богате природним ресурсима.