Он је за РТС казао да Албанија чини све да заврши насилно припајање КиМ Албанији.
„Кад погледате све оно што се дешавало минулих неколико деценија вeзано за косметски проблем, онда је потпуно јасно да је Албанија због својих територијалних претензија према делу наше територије створила терористичку ОВК на својој територији, изазвала рат на КиМ и потајно руководила ратом, тако да је ОВК заправо била ударна песница Републике Албаније за насилно припајање нашег дела територије Албанији“, рекао је Дрецун.
Како је рекао, намера Албанаца и на КиМ и у Албанији, да се без формалног укидања избрише граница између Србије и Албаније на подручју Косова и Метохије у марту и да дође до „уједињења Косова и Албаније“, јесте покушај Албаније да заврши „насилно припајање дела наше територије“.
Према његовим речима, на тај начин ће се пред свршен чин ставити део међународне заједнице који се противи једностраним насилним потезима.
„Ставиће пред свршен чин онај део међународне заједнице који се противи једностраним насилним потезима, који на најгрубљи начин урушавају међународни поредак, који какав год да постоји, заснован је на Повељи УН. Та Повеља би требало да гарантује земљама као што је Србија реализацију резолуција, попут ове 1244 СБ УН“, рекао је Дрецун.
Ипак, сматра он, други део Међународне заједнице — водеће западне земље, подржавају концепт „велике Албаније“, што је велики проблем, јер паралишу УН да предузму ефикасне мере да се такво понашање Албаније спречи.
„Тај део Међународне заједнице неће бити стављен пред свршен чин, јер очигледно да Албанија има зелено светло водећих западних држава да изврши анексију дела наше територије“, рекао је Дрецун.
Говорећи о дијалогу Београда и Приштине, он је рекао да о њему разговарају Русија и САД, које желе да се директно или посредно укључе у тај процес, пренео је Танјуг.
„Могуће је очекивати постизање договора без обзира на то што ЕУ очекују избори, јер иза овог покушаја да се проблем реши компромисом стоје САД и оне сигурно неће себи дозволити луксуз да иницијатива председника Трампа прође без резултата. Ако се не десе разговори и ако не дође до компромисног решења, онда ћемо нажалост имати убрзано стварање ’велике Албаније‘“, рекао је Дрецун.