У разговору са кинеским аналитичарима Спутњик је покушао да сазна колико су ти напори успели.
Током периода велике антикорупционашке кампање, која је започета доласком на власт садашњег председника Кине Си Ђинпинга, у Кини је због овог прекршаја кажњено више од милион људи, који су чланови Комунистичке партије.
Још од децембра 2012. године у земљи су на снази „осам правила“ понашања за службенике, која имају за циљ искорењивање бирократије, расипништва и непожељног понашања у државној служби. Надзорни органи земље проверавају службенике на свим нивоима и редовно извештавају о поштовању или кршењу правила у свим одељењима на националном и покрајинском нивоу, у страначким партијама, државним предузећима, финансијским институцијама. Увођење ових правила је довело до формулације „кршење партијске дисциплине“, а након такве оптужбе, службеника избацују из странке, уклањају са свих положаја, лишавају титула и награда и конфискују му имовину.
Бивши члан Националног комитета Народног политичког консултативног савета Кине Ву Енјуан објаснио је да у Кини постоји много антикорупционашких механизама, одељење Централне комисије Кине за дисциплинску проверу и Државни надзорни комитет који спроводи инспекције сваког одељења и органа, сваког члана партије и државног службеника.
„Управо то их спречава да учествују у корупцији, не желе да постану корумпирани, а када се испостави да су службеници повезани са таквим системом, он постаје нека врста кавеза који омогућава да се похватају сви прекршиоци“.
И тигрови, и муве
Раније је чланство у Комунистичкој партији Кине било нека врста гаранције која је члану омогућавала да ужива у свим могућим бонусима, да злоупотребљава службени положај, прихвата скупе поклоне, прима мито и слично. Од 2012. године све се променило, јер су председник Си Ђинпинг и његови истомишљеници закључили да је дошло време да се обнови репутација страначких функционера и државних службеника који су обавезни да строго поштују норме дисциплине, да буду скромни, одговорни и усмерени на постизање циљева у интересу државе. И најважније, тренутно у држави нема привилегованих.
Саопштења о притварању високих званичника на нивоу заменика губернатора, шефова партијских комитета и великих предузећа појављују се свакодневно. Међутим, борба против корупције не заобилази ни високе званичнике, међу којима су се нашли бивши министар за друштвену безбедност Кине, члан Сталног комитета Комунистичке партије Џоу Јунканг, чланови политичког бироа Централног комитета Комунистичке партије Бо Силај и Сун Џенцај.
Средином октобра, због корупције је смењен шеф Државне енергетске управе Кине Нур Бекри, а највише пажње је изазвало притварање шефа Интерпола Менга Хонгвеија, који је нестао крајем септембра, а касније се испоставило да се налази у Кини, где је против њега покренута истрага због корупције. Овај случај је био још један доказ да машинерија за борбу против корупције не стаје, а препрека јој није чак ни нарушавање међународне репутације земље.
„Раније обичан народ није био задовољан једнопартијским системом, јер су сматрали да Комунистичка партија никад не кажњава своје чланове, али сада, након петогодишње антикорупционашке кампање, људи су схватили да казну не могу избећи ни највиши званичници ни службеници на нижим позицијама. То је ојачало поверење народа у државни систем и Централни комитет Комунистичке партије“, сматра Ву Енјуан.
„Ако говоримо о иностранству, тамо постоје разна мишљења. Једни сматрају да посредством кампање против корупције Кина покушава да ликвидира неистомишљенике, али обични људи у Кини подржавају ове мере, које у првом реду штите њихове интересе“, изјавио је бивши члан Народног политичког консултативног савета Кине.
Глобална сарадња
Кина активно сарађује и са другим земљама у циљу хватања одбеглих корумпираних службеника. У априлу 2015. године у држави је започета велика национална кампања под називом „Небеска мрежа“, која има за циљ хватање корумпираних чиновника који су побегли у иностранство и чланове Комунистичке партије Кине. Кинеске власти су Интерполу предале списак са 100 најтраженијих бегунаца, за које се сматра да су умешани у корупцију. Од момента када је ова кампања ступила на снагу, Кина је из више од 120 земаља вратила око 4.800 бегунаца који су осумњичени за учешће у корупцији, међу којима су 54 најтраженија лица са Интерполовог црвеног списка. Осим тога, Кина је успела да поврати око 1,5 милијарди долара које су незаконито повучене из буџета земље. У Кини постоји и владина операција под називом „Лов на лисице“, која се такође бори против корупције.
Говорећи о међународној сарадњи, Ву Енјуан је нагласио да Кина током дугог низа година активно и свесно јача сарадњу са многим земљама и организацијама.
„Наша сарадња са Интерполом је уродила плодом, јер смо успели да вратимо многе бегунце оптужене за корупцију. Притом, сматрам да је за успешну борбу против корупције неопходно узети у обзир националне карактеристике одређене земље, а не слепо копирати системе који се практикују у другим земљама“, истакао је Ву Енјуан.
Поправљање имиџа партије
Говорећи о резултатима антикорупционашке кампање, научни сарадник аналитичког центра „Таихе“ Јанг Венминг објаснио је да је Кина „ојачала поверење народа у Комунистичку партију и њене политичке основе за вођење земље, побољшала је имиџ партије и повећала је способност управљања државом“.
„У пракси смо показали да Комунистичка партија и корупција нису компатибилне. Ако посматрамо са економске тачке гледишта, борба против корупције не помаже само да се избегне губитак јавних материјалних добара, него ствара услове за поштену тржишну конкуренцију и рационалну поделу ресурса, подржава тржишни поредак, помаже у снижавању оперативних трошкова и смањењу ризика управљањем предузећима, побољшава инвестиционо окружење, што је изузетно корисно за правовремену регулацију модела економског развоја и стабилни развој економије“, истакао је он.
Осим тога, према речима Јанг Венминга, мере против корупције помажу „да се исправе нездраве тенденције у друштву, промовишу цивилизовани морал и културне вредности, ојачају праве вредности и смернице друштвеног морала и моралног карактера“.
Ипак, према речима стручњака, још нема разлога за претерани оптимизам.
„Да би се решио овај проблем, потребно је прећи дуг и тежак пут и не може се рећи да у овом моменту све радимо савршено. Дуго ће потрајати борба против корумпираних елемената и у сваком тренутку се могу појавити нови изазови, а због тога не треба бити превише оптимистичан“, сматра Ву Енјуан.
Са њим је сагласан и Јанг Венминг.
„Упркос значајним достигнућима, ми смо свесни да је ситуација у тој сфери и даље изузетно тешка, а задаци су сложени. И даље постоји подлога за корупцију, као и проблеми у различитим одељењима, потребно је искоренити формализам и бирократију“, објаснио је он и закључио да борба против корупције у Кини добија све веће размере, што ће помоћи у испуњавању „кинеског сна“ и оживљавању кинеске нације.