Како је наведено у саопштењу упућеном медијима из Ђукановићевог кабинета, црногорски председник је одао признање Министарству одбране и Влади Црне Горе на организацији Свечане академије поводом стогодишњице Божићног устанка и „адекватан државни однос према том великом догађају“.
„Божићни устанак има посебно место и значење у славној црногорској историји. Убрзо након завршетка Првог светског рата група грађана у Црној Гори прогласила је себе Великом народном скупштином и под патронатом Владе Србије решила да укине сопствену државу и династију. Шест недеља касније, у јануару 1919. хиљаде Црногораца одлучиле су да се оружаним путем одупру том насиљу и неправди“, навео је Ђукановић.
Он је оценио да је „гесло устаника ’За право, част и слободу Црне Горе‘ на прави начин одражавало карактер и циљеве њихове борбе“, преноси Танјуг.
„Нажалост, Божићни устанак је имао и обележје првог великог унутарцрногорског сукоба. Део Црне Горе је стао уз нову власт, и окренуо се против своје државе и народа. Многи од њих су убрзо и сами видели да су били обманути и заведени. Али, без обзира на различите мотиве који су их одвели на ту страну, историја им наравно није дала за право. Ни они којима такви служе не цене људе који се окрену против својих најближих и своје државе. Божићни устанак је силом угушен, али идеја отпора којом су устаници вођени никад није поражена“, казао је Ђукановић.
РТЦГ преноси да је митрополит црногорско-приморски Амфилохије у Божићној посланици такође говорио о Божићном устанку из 1919. године.
„Овај Божић 2019. године, ми у Црној Гори дочекујемо са међусобно различитим сећањем на догађаје који су се, баш у ове дане, одиграли пре 100 година — на Цетињу и у његовој околини. У то време с једне стране: ’за три дана, три света Божића, такве битке и крвопролића‘ на Мојковцу ’није било од кад људи памте‘, а с друге стране у једном несрећном стицају ратних и поратних околности, после свих мука и страдања, од Скадра, преко Брегалнице, до Мојковца — дочекали смо и тај страшни моменат, да удари брат на брата, и да се сукобе они који су до јуче, и који су вековима, били у истом строју — за право, част и образ отаџбине“, казао је Амфилохије.
Наводи се да је он рекао да су „присталице одлука Скупштине у Подгорици 1918. били црногорски родољуби, а да су се на другој страни нашли исто тако храбри родољуби одани заклетвом свом краљу“.
Митрополит црногорско-приморски Амфилохије је казао да догађаје о којима је данас реч једни Црногорци зову „Божићном побуном“, а други „Божићним устанком“, а у питању је била, како је оценио, „велика братска несрећа, настављена револуционарним братоубиством у Другом светском рату“.
РТЦГ преноси и Божићну посланицу митрополит канонски непризнате Црногорске православне цркве (ЦПЦ) Михаила који је поручио да је „Црногорско-приморској митрополији српске Православне Цркве све дозвољено, ЦПЦ све одузето“, као и да „Црногорци нису Срби, већ Црногорци који обнављају своју државу“.