Паљењу бадњака присуствовали су и потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић и министар одбране Александар Вулин.
Патријарх Иринеј честитао је празник српском народу и пожелео им, и онима у отаџбини, али и онима у расејању, да им Бог дарује мир, слогу и љубав.
„У наше домове данас ће бити унет бадњак, то храстово дрво јако и снажно по својој природи, али са пуно симболике“, указао је Иринеј и испричао да оно симболизује живот, рођење Исуса Христа, његов улазак у овај свет, у наше домове и срца.
„Али и да бадњак уђе у све наше установе, у наше научне установе, просвете установе, војску која нас штити и да све оно што је наше буде осветљено светлошћу дрвета живота, светлошћу Христовом“, рекао је Иринеј.
Додао је да у данашње време има много невоље и брига и пожелео да нас Бог сачува свих невоља, као што нас је чувао кроз историју.
„Нека Бог благослови и наше Косово, тај наш свети крај, нашу свету земљу, наш Јерусалим. Тамо где су наше светиње, тамо где је стварана наша историја, где је никла наша култура, тамо где се подизала наша духовност, ту нашу отачку земљу да нам Господ сачува и да остане народу нашем, коме је увек припадала и била његова, да то буде данас и сутра“, поручио је Иринеј.
Он је пожелео срећан празник уз најрадоснији поздрав „Мир Божји, Христос се роди“.
Иринеј служи и свечано бдење у крипти Храма Светог Саве.
Мештани Грачанице и околних места на југу Косова и Метохије, међу којима су у великом броју најмлађи са својим родитељима, присуствовали су паљењу бадњака испред цркве у порти манастира Грачаница.
Чесница тешка 100 килограма са три дуката по традицији се ломи на Бадње вече испред Цркве Светог цара Констанина и царице Јелене у Нишу. Литургију је служио владика нишки Арсеније са свештенством, а срећне руке је био млади нишки фотограф Вања Кесер. За још два дуката из чеснице још се нико није јавио.
Свечано је било и широм Војводине. У Сремској Каменици у храму Рођења Пресвете Богородице служена је молитва и наложени су бадњаци.
Верници СПЦ ложили су бадњаке и у Хрватској — у Бенковцу, Огулину, Глини, Вуковару, Пакрацу…