Министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је да би Срби требало да буду дeо владајуће коалиције у Црној Гори, наводећи да би то било добро за односе двeју држава.
Дачић је у интервјуу за „Вијести“ рекао и да Србија жели добре односе са Црном Гором и поред бројних неслагања.
„Ја и даље верујем да би за наше односе, али и за унутрашњу стабилност Црне Горе, било добро да Срби постану део владајуће коалиције. Многи проблеми би тако могли да буду превазиђени“, казао је Дачић, истичући да су односи Црне Горе и Србије стабилни.
„С наше стране, важно је да постоји дијалог. Циљ нам је исти, а то је Европска унија и стабилност региона. Економска сарадња, развој и реализација инфраструктурних пројеката, као и сарадња у енергетици су задовољавајући. Наравно да нам је добра сарадња и у процесу евроинтеграција, као и у прекограничној сарадњи. Разликујемо се у томе што ми сматрамо да су Срби конститутиван народ у Црној Гори, а никако мањина. Србија сматра и да је Српска православна црква у Црној Гори важан део њене историје и културе и као такву је третирамо, а ја верујем и да већинско црногорско становништво мисли исто. Као што знате, ми питање језика којим говоре грађани Црне Горе остављамо њима на одлуку, али видим да нам и за овај интервју превод није потребан“, рекао је Дачић.
Дачић сматра да су односи између две државе стабилни заслугом Србије.
„Не можемо да се правимо луди и не констатујемо да су наше позиције одаљене чином Црне Горе којим је признала једнострано проглашену независност Косова и Метохије, као и снажном подршком коју пружа овој творевини у међународним организацијама. Потписали сте споразум са Косовом и Метохијом о државној граници, не консултујући Србију која је правни наследник некадашње Савезне Републике Југославије (СРЈ), али и државне заједнице Србије и Црне Горе (СЦГ). Сећате се, били сте актер и СРЈ и државне заједнице и пристали сте на заједничке услове“, рекао је Дачић.
На питање да ли је и колико у контакту са делом црногорске опозиције, пре свега Демократским фронтом (ДФ) и шта мисли о њиховој политици Дачић каже да није необично да блиске странке различитих земаља сарађују у складу са заједничким интересима који су у њиховим програмима.
„Пре неколико месеци сам се видео са једним од лидера Демократског фронта, Андријом Мандићем, али у својству председника странке коју водим. Не мислим да хапшење политичких противника представља мудар потез, осим ако немате чврсте доказе. То препуштам органима Црне Горе. И не бих као министар спољних послова оцењивао политику било које странке“, рекао је Дачић.