Помпео је, како је јавила БХРТ, позвао чланове Председништва Босне и Херцеговине да прихвате Национални годишњи програм, а који је НАТО омогућио недавном одлуком о Акционом плану за чланство БиХ у НАТО-у (МАП).
Он је навео да је приближавање Босне и Херцеговине НАТО-у „јасно наглашено у актуелној Стратегији спољне политике БиХ и да разуме да постоји забринутост унутар Председништва БиХ да би већи степен сарадње са Алијансом могао имати утицаја на односе са суседима“, преноси портал „Кликс“.
Указао је и да Србија, иако није чланица НАТО-а, има значајну сарадњу с Алијансом, укључујући заједничке вежбе са циљем повећања степена интероперабилности између војске Србије и чланица НАТО-а, те да зато нема разлога да БиХ не успостави сличне односе са Северноатлантским савезом.
Помпео је, у писму упућеном Председништву БиХ, одао признање Комисији за НАТО интеграције која је израдила нацрт Националног годишњег програма и позвао трочланог шефа државе да га проследи Бриселу што је пре могуће.
„Тај потез неће предодредити будуће чланство у НАТО, али ће имати позитиван утицај на трансформацију и модернизацију Оружаних снага. Овим кораком ће се, такође, побољшати безбедност у БиХ и ојачати процес реформи који је већ део настојања да БиХ добије статус кандидата у преговорима са ЕУ. Због тога вас позивам да наставите активности које су подузимале претходне власти БиХ и искористите предности процеса усвајања Националног годишњег програма“, навео је Помпео.
На крају је навео да је БиХ од стратешког значаја за регионалну стабилност и да САД желе већи степен сарадње са БиХ.
БиХ је недавно добила зелено светло за активацију МАП, што не значи аутоматски и чланство у НАТО-у.
Министри спољних послова НАТО-а одобрили су 5. децембра први Годишњи национални програм, чиме је БиХ добила понуду за Акциони план за чланство у НАТО-у.
МАП представља програм помоћи, практичне подршке и консултација намењен припремама земаља за чланство у НАТО-у. Реформе и припреме укључују пет области: Политичку и економску, одбрамбену и војну, финансијску, безбедносну и правна питања.