Премијер Македоније и лидер владајућег СДСМ Зоран Заев и председник опозиционе албанске партије Беса Билал Касами постигли су договор, чиме је Заев обезбедио двотрећинску већину за изгласавање уставних амандмана који су договорени у оквиру Преспанског споразума са Атином о промени имена Македоније у Република Северна Македонија. За споразум ће гласати и четири бивша посланика ВМРО-ДПМНЕ.
Према писању македонске штампе, Касами је одустао од првобитног захтева да се из Устава Македоније избаци префикс „македонски“ испред речи држављанин, под условом да се тај детаљ регулише Законом о држављанству. Није објашњено шта то тачно значи.
Политички аналитичар из Скопља Бранко Ђорђевски каже да је ово натезање показало да није било тачно оно што су данима говорили из СДСМ да имају већину.
„Велико је питање како ће то Заев продати Македонцима, али и да ли ће то бити прихватљиво за грчку страну. Овде се ради о најделикатнијој одредници из споразума, а то је дефинисање држављанства. У Уставу пише да ’држављанство македонско/грађанин Републике Македоније‘, а према споразуму то треба да буде допуњено са одредницом и да гласи овако: ’држављанство македонско/грађанин Републике Северне Македоније‘“, објаснио је Ђорђевски.
Он каже да је то чиста бесмислица, јер је логично да ако имате пасош неке државе да сте њен држављанин, а не да сте етнички одређени.
„Тренутно је највећи проблем што се иза кулиса праве различити и ризични договори, од уцена, преко потплаћивања, до давања разних уступака. А све то ће се у будућности преломити преко правне државе“, додаје Ђорђевски.
Подсећања ради НАТО је недавно од Скопља захтевао да закључно са 11. јануаром, а најкасније 15. јануара, постигне сагласност о споразуму са Грчком. Седница Собрања, која је данас два пута отказивана, још није заказана, али је портпарол председника Собрања Таљата Џаферија потврдио да је постигнут договор о већини потребној за усвајање уставних амандмана.