„Као што знате, Сједињене Америчке Државе се снажно противе „Северном току 2“… Гасовод има озбиљне геополитичке последице за наше европске савезнике и партнере. Они деле наше страхове. Чланице Европске уније из Источне Европе, многе владе у Западној Европи и Канада залажу се против пројекта. Ови партнери деле нашу забринутост због све агресивнијег понашања Русије, а посебно што Москва употребљава енергетске ресурсе као политички и економски утицај“, наводи се у Гренеловом писму, преноси „Билд“.
Лист сматра да су таква писма послата низу компанија које су их оцениле као притисак.
„Због тога у име моје владе молим да ваша компанија размотри опасност коју овај пројекат представља за европску енергетску безбедност, као и трошкове угледа и ризик од санкција у вези са тиме“, додао је Гренел.
„Писмо не треба сматрати као претњу, већ као јасно изражавање политике САД“, изјавио је за лист портпарол амбасадора.
Пројекат „Северни ток 2“ подразумева изградњу два крака гасовода укупног капацитета 55 милијарди кубних метара гаса годишње, од обале Русије, преко Балтичког мора, до Немачке. Нови цевовод требало би да буде изграђен поред „Северног тока“. Против реализације гасовода се залажу Сједињене Америчке Државе које имају амбициозне намере за извоз свог гаса у Европу.
Немачка канцеларка Ангела Меркел је, са своје стране, више пута истицала да Берлин посматра пројекат „Северни ток 2“ као комерцијални, али истовремено она његову реализацију повезује са очувањем транзита руског гаса преко Украјине. Руска страна такође је више пута изјављивала да је овај пројекат потпуно комерцијални и конкурентан и указивала да он не значи прекид транзита руског гаса преко Украјине у ЕУ.