Баљиљи, ког су медији прозвали „балканским Паблом Ескобаром“, избегава хапшење од маја 2016. године, захваљујући наводним политичким везама и мрежи подршке коју је развио у Саранди, граду на југу Албаније.
У фебруару 2017. године под притиском западних савезника Албанија је хапшење Баљиљија ставила међу приоритете, с обзиром да се његов „ланац дроге“ проширио на територије суседних земаља и НАТО савезника.
Албански министар унутрашњих послова Сандер Лешај изјавио је новинарима да је предаја Баљиљија резултат „свеобухватне, дуге и комплексне операције спроведене у сарадњи са албанским партнерима“.
Упитан шта је Баљиљију понуђено за предају, Лешај је одговорио: „Загарантован фер-правни поступак“.
На хапшење Баљиљија више пута је позивао и амерички амбасадор у Тирани Доналд Лу, због чега је албански премијер Еди Рама позвао полицију да се постара да он буде у притвору пре доласка Луовог наследника, пренео је Ројтерс.
Агенција АП је пренела да је Баљиљи био истакнути званичник локалне администрације у Саранди, као и да се крио након што је Грчка за њим расписала налог за хапшење.
Баљиљи одбацује оптужбе, а у јавности се појавио када га је грчка полиција у сарадњи са америчком агенцијом за борбу против дроге оптужила за транспорт 700 килограма канабиса у Грчку. Ускоро после тога је почео да се крије.
Баљиљи има двојицу адвоката, једног у Грчкој и другог у Албанији, а обојица сматрају да докази против њиховог клијента нису довољно јаки, пренео је Танјуг.
Албански премијер Еди Рама је изјавио да хапшење Баљиљија представља „велики корак у борби против организованог криминала“.