„За пет година терористичка активност у земљи се смањила за више од 20 пута. Током 2018. у земљи је почињено девет терористичких злочина и један терористички напад“, рекао је он у интервјуу за „Росијску газету“.
Патрушев је навео да је смањење терористичке претње повезано са прецизним радом обавештајних служби и полиције, због чега је спречено 36 злочина терористичке природе, укључујући и 20 терористичких напада.
Осим тога, тенденција смањења терористичке активности примећена је и у свету.
„На врхунцу, у смислу терористичких активности, 2014. године број терористичких напада досегао је скоро 16.000, али се већ другу годину заредом њихов број кретао око 10.000. На Блиском истоку се у протеклих пет година пад удвостручио, што је директно повезано са ситуацијом у Сирији, где су уништене или расуте главне формације терориста и почео је процес националног помирења. Отприлике се за трећину током ових година смањила терористичка активност у Јужној Азији“, рекао је секретар Савета безбедности.
Он је додао да су њене размере у Авганистану највеће на свету.
„Више од 15 година током којих се Американци налазе у овој земљи, довеле су до деградације ситуације. У Европи су се терористичке активности повећале, овде су као покриће терористи искористили миграциону кризу“, рекао је он.
Говорећи о Украјини, Патрушев је рекао да не искључује могућност нових провокација Украјине против Русије током 2019. године, јер је то једини начин да се међународна заједница, а пре свега Сједињене Америчке Државе и Европска унија, присете Кијева, с обзиром да њихово поверење у Украјину убрзано опада.
Осим тога, ове провокације се користе у међународним односима.
„Тако је инцидент у Керчком мореузу био повод за неуспех састанка лидера Русије и Сједињених Америчких Држава у Буенос Ајресу. Што се тиче сценарија оштре ескалације оружаног сукоба у Донбасу, он је испуњен озбиљним негативним последицама за Украјину и Запад. Истовремено се не може искључити примена силе“, закључио је Патрушев.
У недељу 25. новембра су бродови украјинске морнарице „Бердјанск“, „Никопољ“ и „Јани Капу“, нарушавајући чланове 19 и 21 Конвенције УН о морском праву, пресекли државну границу Русије. Бродови су ушли у привремено затворене воде Русије и неколико сати изводили опасне маневре, не одговарајући на захтеве руских бродова који су их пратили. Сва три брода су задржана и касније превезена до луке у Керчу.