Ову поставку чине црно-беле фотографије, портрети седамдесеторо деце која су преживела бомбардовања у зонама Донбаса током три године. Више од 200 њих није преживело, а око 500 је рањено. Ове фотографије нису само портрети деце, ови портрети су порука.
Према речима организаторке изложбе, ликовне уметнице Снежане Вујовић Николић, идеја пројекта је рођена 2014. године.
Ирина Лашкевич и Ден Леви су неколико месеци боравили у зони Донбаса која је у то време била под сталном артиљеријском и пушчаном ватром. Њихова идеја је била да сакупе материјал за потребе рада на пројекту „Погледајмо у очи деци рата“, каже организаторка за Спутњик.
Током свог боравка њих двоје су фотографисали више од 130 деце која су се врло озбиљно односила према њиховој молби да им изађу у сусрет.
„Ове фотографије, које припадају једној великој култури у којој се портрет негује вековима, нису класичне ратне фотографије. Иако су настале у ратним условима, оне су пре свега врхунске психолошке студије портрета деце која су живела у условима рата и која су рату гледала у очи. Те фотографије су пре свега поруке ономе што није смело да се деси и ономе што не сме да се деси“, истакла је наша саговорница и објаснила који је њен лични доживљај ове поставке.
„Оно што је мене као организатора, као уметника и као човека определило кад је ова изложба у питању јесте пре свега изузетно висок уметнички квалитет ових радова. А за сваког уметника је уметност светиња. И наравно, истина која би требало да буде светиња за сваког човека“, нагласила је Снежана Вујовић Николић.
Изложбу фотографија „Деца Донбаса“ Ирине Лашкевич и Дена Левија отворили су Андреј Кочетов, синдикални лидер из Луганска, пуковник Љубинко Ђурковић, командант одбране Кошара, који је недавно посетио Донбас, и дечији вокални ансамбл Благодар.
Изложба ће бити отворена до 30. јануара.