Према новој методи, лекови ће доспети у организам преко површине коже помоћу микроиглице која се налази на фластеру. Обичне таблете након узимања пролазе кроз дигестивни тракт, периферне крвне судове и јетру пре него што уђу у општи крвоток. Како истичу научници, нови метод је прецизнији и неће изазивати код пацијената осећај бола.
„Деведесет пет одсто неких лекова, попут парацетамола, апсорбује се током метаболичких процеса. Ово се може избећи уношењем лека преко коже“, појаснио је Анисимов.
Да би се унео лек у организам, на кожу се просто залепи фластер са микроиглама дугим пола милиметра. Сама супстанца се налази у нанокапсулама и доспева у крвоток за одређено време.
Научници тврде да би могућност постепеног увођења лека направила велику разлику између инјекција и нове методе. У процесу лечења пацијенти оболели од рака и пацијенти са хепатитисом морају да приме много скупих инјекција, а нова технологија омогућава да се то избегне. Метода је такође ефикасна приликом коришћења снажних средстава против болова и лекова за пацијенте са губитком памћења, који ће уместо свакодневног узимања таблета једанпут залепити фластер на кожу. Истраживачи доводе методу у фазу претклиничких испитивања на животињама, након чега ће се лек тестирати на људској кожи.