„Такође су нам потребни и средњи и велики беспилотни бродови. Потребна нам је фрегата спремна за борбу и потребан нам је велики борбени брод“, рекао је Браун на симпозијуму удружења америчких поморских снага.
Вицеадмирал је нагласио да је развој и увођење таквих бродова повезан са новонасталом „ером супарништва великих сила“.
„Овог пута имамо две ревизионистичке и васкрсле нације — Русију и Кину. Русија поново шаље своје нуклеарне подморнице у подручје ГИ-УК (између Гренланда и Велике Британије) и баца нам изазов у источном Средоземљу и северном Атлантику“, истакао је Браун.
Према његовим речима, Кина такође представља изазов Сједињеним Америчким Државама у области острва у близини своје обале, где кинеска морнарица прати „сваки амерички брод“.
Међу другим претњама он је навео и „регионалне земље-изгнанике“ — Северна Кореја и Иран, као и „екстремизам“ против кога треба наставити борбу.
У јесен 2018. године једна од команди америчке морнарице примила је предлоге за развој средњег беспилотног брода дужине 12 до 50 метара са „повећаним дометом дејства, великом брзином и високом поузданошћу“. Аутономија брода одређена је на 60-90 дана, а брзина 24-27 чворова.
Осим тога, задат је читав низ захтева за опрему и карактеристике брода, укључујући и према стандардима НАТО-а, али није наведено које би оружје могло да се постави на брод. Такође је наведено да би извођач радова требало да буде спреман да развије прототип у року од 1-1,5 године. Засад нема саопштења о закључивању уговора за изградњу таквих пловила.