У прилог томе иде и чињеница да је Сергеј Лавров, министар спољних послова Русије, дан уочи Путинове посете Београду разговарао о току косовских преговора са Федериком Могерини, високом представницом Европске уније. Показатељ више је и то што је руски председник после повратка из Београда у Москву одржао састанак са члановима руског Савета безбедности, на ком је размотрена посета Србији, уз осврт на косовску проблематику.
Шта ће донети активније укључење Русије у косовски процес?
Бивши амбасадор и председник Српског спољнополитичког круга Милисав Паић за Спутњик оцењује да је јасно да је међу топ-темама Путинове посете Србији био и косовски проблем.
„Активније укључење Русије нашој земљи даје нови маневарски простор који досад није имала. У перспективи нуди уравнотежено решење за КиМ, јер се досад Србији практично нудио ’диктат‘, чији је крајњи резултат требало да води до нашег признавања независног Косова које би постало чланица УН, НАТО-а и других евроатлантских институција. Такво решење би сигурно било штетно за дугорочне интересе Србије, стога мислим да је охрабрујуће да је Русија дефакто ушла у овај преговарачки процес. То умногоме смањује притисак ком би наша земља била изложена неким брзим и једностраним решавањем овог проблема“, оцењује наш саговорник.
Према његовом мишљењу, ово је био и логичан след догађаја, јер се амерички председник Доналд Трамп огласио писмом и понудио своје услуге, док ЕУ досад није успела да се наметне као партнер који би решио проблем.
Паић додаје и да је велико олакшање за Србију што Русија инсистира на томе да се косовско питање решава кроз Резолуцију 1244 СБ УН, као једини меродаван документ.
„Свакако да за српску страну не би било добро да овај проблем решава само једна велика сила — Америка, која је и насилно форсирала такозвану независност Косова. Да би се дошло до трајног решења, потребно је да се процес врати у оквире Уједињених нација, односно Савета безбедности, и у том смислу је било и логично да се Русија укључи, јер је то проблем који нема само регионалне већ и глобалне последице“, објашњава Паић.
Према мишљењу нашег саговорника, Европска унија не би требало да прави било какав проблем због активације Москве, јер је речено да решење мора да се тражи кроз Резолуцију 1244, а то подразумева учешће Русије.
Паић примећује да један део америчког политичког естаблишмента има проблем са укључивањем Русије у овај процес, па очекује да буде неких критика из тих кругова, али верује да је посета америчког саветника за националну безбедност Русији, где је косовска тема сигурно била на столу, меродавна за став званичне Америке о учешћу Русије у решењу косовског проблема.