„Желимо да се такав закон усвоји на европском нивоу, тако да постоји консензус о онима који су криви за корупцију. То би, наравно, имало много већу ефикасност, јер би се односило на целу територију и сву имовину која се налази на територији Европске уније“, рекао је Мер на састанку ПС СЕ током расправе о извештају британског парламентарца Доналда Андерсона „Борба против некажњивости помоћу циљаних санкција у случају Сергеја Магнитског и сличне ситуације“.
Са друге стране, други француски парламентарац Андре Гатолен изјавио је да „француска влада подржава иницијативу Холандије на нивоу Европске уније и ако се не пронађе заjедничко европско решење, предвиђа усвајање националних санкција“.
Парламентарна скупштина Савета Европе (ПС СЕ) у уторак је одобрила резолуцију којом се позивају земље-чланице Савета Европе да усвоје законе типа „закона Магнитског“, који је на снази у Сједињеним Америчким Државама.
Смрт адвоката Сергеја Магнитског у московском затвору 2009. године изазвала је међународни скандал који је на крају довео до усвајања такозваног „закона Магнитског“ у САД. Овим законом Сједињене Америчке Државе су увеле санкције за више држављана Русије које сматрају умешанима у смрт ревизора. Власти Русије сматрају да је закон био у потпуности инспирисан финансијером Вилијамом Браудером, који је био послодавац Магнитског и негирају умешаност у смрт адвоката.
Према налазима Истражног комитета Русије објављеног 2011. године, 37-годишњи Магнитски умро је од акутне срчане инсуфицијенције, отока мозга и плућа узрокованог компликацијом његова два хронична обољења: кардиомиопатије због дијабетеса и хепатитиса.