„Наша земља је водила активну спољну политику на арапско-муслиманском Истоку. Захваљујући руским ваздухопловним снагама од терористичких група ослобођен је велики део Сирије“, истиче се у саопштењу.
Министарство је такође приметило да су уз подршку Москве покренути процеси обнове друштвено-економске инфраструктуре и повратка избеглица и интерно расељених лица у своје домове.
„Важан догађај био је Конгрес сиријског националног дијалога у Сочију у јануару 2018. године. Према његовом решењу, земље-гаранти Астанског процеса (Русија, Турска и Иран), у сарадњи са Уједињеним нацијама, Дамаском и представницима опозиције, формирале су уставни одбор који отвара могућност за спровођење политичких промена и дугорочно решавање ситуације у Сирији“, нагласило је Министарство.
Што се тиче руско-америчких односа, без обзира на ограничени дијалог Москве и Вашингтона на највишем нивоу, војни канали везе између Русије и САД су током 2018. добро функционисали, додаје се у саопштењу.
„Прошла година није донела позитивне помаке у руско-америчким односима, упркос спремности Русије на дијалог заснован на принципима немешања у унутрашње послове и поштовања интереса других. Кривац за то је континуирана унутрашња политичка борба у Сједињеним Америчким Државама и политика актуелне администрације рушења међудржавног карактера међународних организација и ревизије својих међународних обавеза“, истакло је Министарство.
Руско Министарство је навело да је руско-амерички политички дијалог био „ограничен“.
„Одржан је билатерални самит (Хелсинки, јули), остварени су спорадични контакти на нивоу министара спољних послова, радна сарадња о низу питања на међународном плану (контрола наоружања, Сирија, Авганистан, нуклеарни проблем Корејског полуострва). Добро су радили канали комуникације између војске како би се спречили оружани инциденти“, закључило је руско Министарство спољних послова.