Јошихиде Суга је подсетио да су Путин и Абе дали налог да се интензивира дијалог о мировном споразуму на нивоу министара иностраних послова и специјалних изасланика и отворено разговарали о перспективама билатералне сарадње у различитим сферама.
„То је у целини одличан почетак јапанско-руских односа у 2019. години“, рекао је Суга на конференцији за штампу у Токију.
Он је нагласио да је најважније разговарати, јер „ово није тако једноставан задатак да се одмах дође до резултата“.
Односи Русије и Јапана годинама су у сенци непостојања мировног споразума. Јапан претендује на острва Кунашир, Шикотан, Итуруп и Хабомај, позивајући се на билатерални Трактат о трговини и границама из 1855. године. Токио је враћање тих острва поставио као услов за закључивање мировног споразума с Руском Федерацијом, који након Другог светског рата није био потписан. СССР и Јапан су 1956. године потписали заједничку декларацију. Совјетски Савез се надао да ће та декларација окончати спор, али је Јапан сматрао да је документ само део решења проблема, не одустајући од претензија на сва острва. Каснији преговори нису ничим резултирали и мировни споразум након Другог светског рата никада није потписан.
Став Москве се заснива на томе да су Јужни Курили ушли у састав СССР-а након Другог светског рата и да руски суверенитет над њима, који има одговарајуће међународно-правно утемељење, није упитан.