Председник Венецуеле Николас Мадуро је, након спречавања војне побуне у понедељак и уочи демонстрација које су за данас заказали и противници и присталице владе, оптужио америчку владу да је наредила „фашистички државни удар“.
После жестоких демонстрација побуњеника широм државе, председник опозиционог парламента Хуан Гваидо самопрогласио се за новог председника пред присталицама у Каракасу. Одмах је стигло саопштење из америчке Беле куће – Доналд Трамп је признао Гваида за председника и позвао западне владе да исто то учине.
Дакле, политичка криза у у овој јужноамеричкој земљи примиче се тачки усијања, а односи између званичног председника Мадура и водећих фактора у САД пале су на најниже гране. Са неизвесношћу се дочекује свако наредно јутро.
Мадуро је затражио од шефа дипломатије Хорхеа Ареасе да „потпуно ревидира односе“ с Вашингтоном након што је амерички потпредседник Мајк Пенс објавио видео-поруку подршке становницима Венецуеле, охрабрујући демонстранте против председника Мадура и потврђујући подршку САД опозиционом вођи Хуану Гваиду. Пенс је назвао Мадура „диктатором“ који нема право на власт.
Подсетимо, у понедељак је 27 војника ухапшено након што су се побунили против председника и украдено оружје предали опозиционим активистима, чији је план био, како тврде власти у Каракасу, да особе обучене у војне униформе данас пуцају на опозиционе демонстранте.
Након неуспелог пуча, широм Венецуеле уследили су протести грађана против актуелне власти, на које су позвали опозициони политички лидери. У Каракасу су се сукобили војска и демонстранти, пише портал „Национал“, а познати новинар Роман Камачо је саопштио да су две особе погинуле, а две повређене. У граду Сан Геликсу у држави Боливар демонстранти су запалили статуу бившег председника Венецуеле Уга Чавеза.
Како за Спутњик каже проф. др Душан Васић, бивши амбасадор Србије у више земља Латинске Америке и професор Факултета за пословне студије и право, нема никакве сумње да су у све ово што се догађа у Венецуели умешани прсти америчких тајних служби и такозване „дубоке државе“.
„Имали смо безброј таквих примера. Куба је један од њих, земља која је 60 година трпела такве тортуре и покушаје. Уосталом, и сам амерички председник Трамп је пре више од годину дана јавно рекао да је спреман да сруши власт у Венецуели. Дакле, субверзивна делатност је одавно у току. Према Чавезу није успела, а сада то исто покушавају према Мадуру“, оцењује Васић.
Према његовим речима, Сједињене Америчке Државе су решиле да у Венецуели спроведу такозвану „меку интервенцију“.
„Одлучиле су да изазову дубоку унутрашњу кризу – прво економску, а онда и политичку – како би остварили сопствене интересе. Наиме, Америка цео тај континент добрим делом држи под својим јаким утицајем и не дозвољава спољне утицаје. Чим се неко на неки начин приближили том делу света, било да је то Кина или Русија, са својим економским, политичким или војним идејама и покуша да успостави чвршћу сарадњу са тим земљама, Америка се одмах накостреши, затеже обараче и прети војним акцијама“, примећује Васић.
У том смислу, додаје наш саговорник, Америка за одбрану свог утицаја на том делу континента покушава да користи све инструменте, а овог пута и интерамеричке унутрашње политичке групе, такозвану групу Лима, како би зауставила процес којем се деценијама супротставља, а то је јачање левичарских покрета у Латинској Америци.
Васић сматра да мање од 30 војника, колико их је у Венецуели ухапшено због покушаја државног удара, није довољно за неки већи потрес у тој земљи у смислу промене власти.
„Власт Николаса Мадура је још прилично чврста и поверење у њега је још прилично велико, па не верујем да је ситуација у Венецуели дошла до фазе када би било реално очекивати да може доћи до неког преокрета на штету лидера Венецуеле. Он је пре неки дан повукао један поприлично популаран потез и учетворостручио минималне зараде радника. Он дакле покушава да подигне стандард и да се одупре спољашњим притисцима којима је изложен“, указује Васић.
Саговорник Спутњика такође не верује да Венецуели прети грађански рат.
„Мој утисак је да је Венецуела далеко од таквог развоја догађаја, јер тамо нема нити је у скоријој историји било организованих народних група или фронтова. Пре ће избити грађански сукоб у суседној Колумбији, па чак и у Бразилу, где постоје много веће унутрашње поделе него у Венецуели“, закључује Васић за Спутњик.