Путин је рекао да су двојица лидера много разговарала о Сирији. Он је навео да су руске и турске дипломате озбиљно радиле на уставном одбору Сирије и да је постављена јака основа за почетак политичког решавања ситуације.
Руски лидер такође је рекао да ће ускоро бити организован самит Русија–Турска–Иран, као и да Астански формат остаје најпродуктивнији у решавању сиријског проблема.
„Спремамо се да у најближе време организујемо још један такав самит у Русији. Са господином председником сам се углавном договорио о месту и приближном датуму, а сада морамо да се координирамо са нашим иранским партнерима“, рекао је Путин на конференцији за новинаре после састанка са турским председником Реџепом Тајипом Ердоганом.
Он је истакао да уставни одбор није успео да се за сада формира, али да су положени чврсти темељи за почетак процеса политичког решавања.
„Наравно, обратили смо пажњу на тему стварања Уставног одбора који би требало да се бави основним аспектима будућег државног устројства Сирије. Руске и турске дипломате су у блиском контакту са својим иранским колегама озбиљно радиле на усвајању састава овог одбора, испунили све договоре постигнуте у Истанбулу са француском и немачком страном. Нажалост, није било могуће формирање уставног одбора пре краја прошле године“, објаснио је Путин.
Руски председник констатовао је и да Турска много ради на уклањању терористичке претње у сиријском Идлибу.
Он је напоменуо да је неопходно да се заједно ради како би се коначно смањила напетост у овој области и у том контексту размењена су мишљења о томе које додатне кораке би Русија и Турска могле да предузму за стабилизацију ситуације на подручју Идлиба.
Русија ће такође тражити реализацију споразума са Турском о Идлибу како би се уништили терористи у овом региону, додао је Путин.
„Настојаћемо да сви наши договори буду испуњени. Имамо заједничко уверење да треба заједнички да наставимо борбу против терориста, где год се они налазили, укључујући и у Идлибској зони“, нагласио је руски председник.
Путин је навео да Русија подржава успостављање дијалога између сиријских власти и Курда и да ће такав дијалог допринети консолидацији сиријског друштва и националном помирењу, као и да ће донети корист не само Сирији, већ и суседним државама.
Борба против терориста у Сирији ће се наставити, а подржавање режима престанка борбених дејстава не би требало да иде на штету напора у борби против терориста.
Говорећи о повлачењу америчких трупа из Сирије, Путин је рекао да ће повлачење америчке војске бити позитиван корак.
„Радило се о томе како ће на даљи развој ситуације у Сирији утицати намера руководства Сједињених Америчких Држава да повуче америчке трупе из североисточних регија земље. Ако се такви кораци заиста реализују, то ће бити позитиван корак који ће помоћи да се стабилизује ситуација у том немирном делу сиријске државе који се сада налази под контролом курдских формација“, нагласио је Путин.
Војска Сједињених Америчких Држава се илегално налази у Сирији, будући да нема ни позива из Дамаска ни одлуке Савета безбедности УН, али да је са америчким партнерима у борби против тероризма у Сирији успостављен рад.
„Амерички војници се илегално налазе на територији Сирије. Не постоје никакве међународне правне основе за њихово налажење тамо: не постоји ни позив легитимне владе, ни одлука Савета безбедности Уједињених нација“, објаснио је Путин на конференцији за новинаре одговарајући на питање о ставу Русије о присуству САД у Сирији.
„Истовремено смо, као што знате, успоставили прилично конструктиван рад са америчким партнерима у борби против тероризма, укључујући и у Сирији. Надамо се да ће се овај посао наставити“, нагласио је руски лидер.
Са своје стране, турски председник је навео да министри одбране Русије и Турске настављају да воде разговоре о стварању тампон-зоне на турско-сиријској граници.
„Одговарајући састанци и стварању зоне безбедности се настављају. Сви они региони који представљају за нас претњу веома су важни и морамо предузети одговарајуће мере. Ми немамо никаквих проблема са Русијом у том погледу“, рекао је Ердоган.
О „Турском току“
Руска страна рачуна да ће се радови на постављању копненог дела гасовода „Турски ток“ изводити једнако ударно као и на мору, како би се гасовод пустио у промет до краја ове године, изјавио је руски лидер.
Он је подсетио да је у новембру 2018. године завршена изградња морског дела гасовода. Полагање магистрале на Црном мору завршено је за годину и по дана.
Он је нагласио да ће пуштање у рад новог гасног пута бити од великог значаја не само за енергетску безбедност Турске, већ и за јужну и југоисточну Европу.
Данашњи преговори председника Русије и Турске у Москви трајали су три сата.