Гледано по глави становника Црногорци, Срби и грађани Босне и Херцеговине су међу онима који су се у 2018. години највише жалили Суду у Стразбуру. Најмање тужби у истом периоду стигло је из Велике Британије, Данске, Немачке и Ирске.
У годишњем извештају Европског суда за људска права наводи се да је у случају пријава из Србије 1.224 прошле године није прихваћено, односно да је одбачено, а да су пресуде донете у 45 предмета.
Неки од 45 предмета обједињени су једном пресудом, тако да је по тужбама из Србије у Стразбуру током 2018. године изречено укупно 13 пресуда, од којих је у 12 случајева установљен најмање један прекршај Конвенције о људским правима.
Највише пресуда донето је по тужбама из Руске Федерације (238), Турске (140) и Украјине (86).
Право на поштено суђење, забрана тортуре и нехуманог третмана, као и право на слободу и безбедност представљају три области у којим је Суд у Стразбуру најчешће налазио повреду права током 2018. године.
Последњи извештај Европског суда за људска права указује да је укупан број новоподнетих предмета у 2018. године пао за 32 процента у односу на претходну годину, са 63.350 на 43.100.
То се објашњава смањеним бројем тужби поднетих првенствено из Турске, Румуније и Мађарске. Суд за људска права у Стразбуру је од 1959. године (када је основан) до 2018. године донео 173 пресуде по предметима из Србије. Најчешће установљени прекршаји односили су се заштиту имовинских права и дужину судских процедура.
Тренутно се пред Судом у Стразбуру налазе 1793 тужбе из Србије, што Србију сврстава међу десет европских држава с највећим бројем „случајева на чекању“.