Изетбеговић је на конференцији за новинаре рекао да постоји могућност да дође до кризе у Босни и Херцеговини, али поручује да нико нема право да каже да је кризу изазвала СДА, тиме што тражи правду и истину.
Након јучерашње најаве да ће СДА пред Уставним судом покренути иницијативу за промену имена Републике Српске, Изетбеговић објашњава да тај ентитет није само српски, већ и бошњачки и хрватски, као и ентитет свих осталих грађана.
„Недвосмислено је јасно како су Бошњаци и Хрвати грађани четвртог и петог реда у РС, односно да се над њима влада“, навео је Изетбеговић.
Те своје тврдње поткрепљује наводима да Бошњаци и Хрвати у РС немају места у институцијама тог ентитета, да повратнике називају „окупаторима Дрине“, а да верске службенике вређају, наводећи да „арлаучу“ када са минарета позивају на молитву.
Иако је раније данас високи представник међународне заједнице у БиХ Валентин Инцко рекао да је таква иницијатива неодговорна и контрапродуктивна, Изетбеговић каже да у изворном Дејтонском споразуму на енглеском језику Република Српска не значи ништа.
Изетбеговић је, како преноси сарајевски портал „Кликс“, као разлоге за своју иницијативу поменуо и опструкцију Бањалуке намерама Сарајева да се БиХ приближи НАТО савезу, али и свакодневно поређења БиХ са Косовом.
„Ако је то српско и ничије друго, онда се можда могу и тако понашати. Није захтев да се укине назив РС, јер у овој земљи је све и српско, али није ексклузивно српско. Дакле, припада и Бошњацима и Хрватима и осталима, једнако као и Србима. Тражићемо да се у све, па и у назив РС, унесу Бошњаци и Хрвати“, казао је Изетбеговић, који сматра да је време да се каже „доста“, јер је, како каже, „РС базирана на костима људи и на геноциду, а прихваћена је због мира“.
Апелацију ће, како је рекао, највероватније упутити посланици СДА у Народној скупштини РС, али није могао да прецизира када.
„Остављамо простор од пола године да се промени однос РС према држави БиХ, а СДА је спремна да промени одлуку о апелацији“, поручио је.