Наступајући на конференцији за новинаре у Каракасу, Гваидо је изјавио да америчке дипломате могу да остану у Венецуели пошто он себе сматра представником легалних власти.
„Кажемо сарадницима америчке амбасаде да могу да остану у овој земљи, уз отворена врата. Нека остану све амбасаде: руска, кинеска, све. Добро дошли у Венецуелу!“, додао је Гваидо.
Он је позвао све америчке конзуларне сараднике који су већ напустили земљу да се врате.
Гваидо је захвалио земљама које су саопштиле да га признају као привременог председника, набројавши државе о којима је реч и споменувши и Европску унију.
На питање новинара који су му скренули пажњу на то да га ЕУ није признала као привременог председника, Гваидо је рекао да су чланице Европске уније „одговориле веома добро“ тиме што су позвале да се одрже ванредни избори у Венецуели.
„Када будемо имали међународну подршку, направићемо корак напред“, рекао је он. „Признавање означава поверење, законитост, то нас чини легалним, због тога што радимо како бисмо решили проблеме људи. Успели смо да дозволимо увоз хуманитарне помоћи од 20 милиона долара“, рекао је Гваидо.
Конференција за медије која је више подсећала на митинг, почела је пола сата касније него што је било планирано. Гваидо је прво објавио минут ћутања за погинуле у сукобима у Венецуели. Он је саопштио да је 23. јануара, када се прогласио привременим председником, широм земље одржано 53 митинга и подсетио да су окупљања подршке одржана и у другим деловима света – у Буенос Ајресу, Мадриду, Барселони.
У среду су у Каракасу почели масовни протести против актуелног председника Венецуеле Николаса Мадура. Председник Парламента Венецуеле Хуан Гваидо је истог дана прогласио себе привременим шефом државе. САД и низ других земаља признале су Гваида и затражиле од председника Венецуеле Николаса Мадура да не дозволи насилна дејства против опозиције.
Мадуро је у среду објавио да прекида дипломатске односе са САД и дао рок америчким дипломатама да напусте Венецуелу у року од 72 сата. Агенција Асошијетед прес је, позивајући се на неименованог америчког чиновника, саопштила да је неколико америчких дипломата с породицама кренуло у петак ка аеродрому Каракаса.
Амерички државни секретар Мајк Помпео одбио је, међутим, да призна Мадуров захтев, изјавивши да он нема овлашћење за такву одлуку. Стејт департмент је саопштио да се налог за напуштање Венецуеле тиче само дела америчких дипломата. Наведено је да су могућности америчких власти да пружају услуге својим држављанима у Венецуели ограничене.