Основни део материјала посвећен је такозваном „Путу живота“, али и јединственом цевоводу који је био постављен по дну језера Ладога, а преко кога се блокирани Лењинград снабдевао горивом.
Откривена документа обелодањују и раније непознате чињенице о учешћу подморница у борбеним операцијама на језеру Ладога.
Наиме, 1942. године, совјетске мале подморнице М-77 и М-79 потпуно неприметно су транспортоване железницом до језера Ладога, где су изводиле специјалне операције извиђања и осматрања немачких база.
Архива садржи и извештаје о борбеним активностима посаде подморница, броју израњања, обављеним задацима са описом догађаја и шемама кретања подморница.
Опсада Лењинграда, која је почела 8. септембра 1941. године, трајала је скоро 900 дана. Једини пут ─ „Пут живота“ — преко ког је у град достављана храна, водио је преко залеђеног језера Ладога.
Блокада је пробијена 18. јануара 1943. године, али до потпуног ослобођења становници Лењинграда морали су да сачекају још годину дана. Током година опсаде, према различитим изворима, умрло је између 400.000 и 1.500.000 људи. Током Нирнбершког процеса фигурирала је цифра од 632.000 људи. Само три одсто њих погинуло је од бомбардовања и гранатирања — остали су умрли од глади.