Протекле године је у самом општинском средишту, али и селима те општине преминуло 35 особа, па је тако ионако неповољна демографска слика тог краја још више погоршана, пише „Политика“.
Због све мањег броја деце ради само ОШ „Александар Стојановић“, у самом општинском средишту и истуреним одељењима у Састава Реци, Градској и Кривом Делу, где наставу у 12 одељења похађа 33 ученика. У Кривом Делу наставу похађа само један ђак првак!
Црна Трава је одавно препознатљива као „колевка неимарства“, јер нема значајнијег објекта у некадашњој Југославији који нису градили управо Црнотравци.
Ипак, ствари се убрзано мењају, јер у овдашњој Техничкој школи, после окончања школске године, неће више бити смера за грађевинске техничаре.
Због скромног интересовања тај смер се укида, али ће се ђаци и даље школовати за геодетске техничаре. Настављајући традицију, школа је израсла у једну од најсавременијих у Србији, а њени корени датирају из 1919. године, када је уведен каменорезачки курс.
Школа има Дом ученика, у којем станује и храни се седамдесеторо ученика који долазе из других крајева Србије.
Општина Црна Трава обухвата територију од 312 квадратних километара, а према попису из 2011. године у њој је у 25 насеља евидентирано 1.663 становника.
Према густини насељености, Црна Трава припада групи најређе насељених у Србији (пет становника на једном квадратном километру), а половина насеља има мање од 100 становника. У том месту се од 1948. године драматично погоршала демографска слика, јер је број становника смањен 5,3 пута!