Према његовим речима, у случају губитка транзита руског гаса, Кијев ће морати да плати огромна средства за одржавање неактивног гасовода.
„1. јануара (2020) истиче уговор са Русијом о снабдевању гасом и загарантованим количинама. Да бисмо одржавали чак и празне цеви, потребно нам је три милијарде долара годишње. Сада неће бити ништа — нови уговор није закључен. Шта ће остати?“, пожалио се Рабинович.
Прошле недеље су у Бриселу одржане трилатералне консултације Русије, Украјине и Европске комисије о транзиту гаса после 2019. године.
Европска комисија је представила свој предлог формата будућег уговора између Русије и Украјине: он би требало да буде потписан на период од десет година, а количине да буду привлачне, између осталог и за инвеститоре који ће бити позвани за модернизацију украјинског система транзитног гасовода.
Министар енергетике Русије Александар Новак изјавио је да би уговор требало да буде комерцијално атрактиван, а маршрута би требало да буде конкурентна. Осим тога, Украјина мора да поднесе јасан план управљања својим гасним системом, а „Гаспром“ и „Нафтогас“ морају да регулишу судске проблеме.
Стране су се договориле да наставе са разговорима у мају.
Међутим, прошлог петка заменица министра енергетике и индустрије угља Украјине Наталија Бојко изјавила је да ће Москва наводно бити присиљена да потпише са Кијевом нови уговор о транзиту гаса у Европу, јер неће успети да заврши изградњу „Северног тока 2“ до краја године.