„Постоји неколико разлога. Главни разлог је добијање венецуеланске нафте, зато што имамо највеће резерве сертификоване нафте на свету. Сертификујемо највеће резерве злата на свету, имамо четвртину највећих резерви гаса на свету, имамо велике резерве дијаманата, огромне резерве воде за пиће, алуминијума, гвожђа и колтана. Ми смо сила у области енергетских, природних ресурса“, истакао је Мадуро.
Други разлог је идеолошки — уништити пример, идеју, дух Симона Боливара, нагласио је венецуелански председник.
„То је други велики разлог — убити овај дух — духовно, културно и политички. И кретати се без икаквог отпора ка неоколонијализму у земљама Латинске Америке“, објаснио је Мадуро.
Према његовим речима, Сједињене Америчке Државе сматрају Латинску Америку „својим двориштем“.
„А ми кажемо да нисмо ничије двориште, ми смо независне републике“, додао је он.
Председник Венецуеле рекао је да је спреман да седне за преговарачки сто са опозицијом уз учешће међународних посредника, како би разговарали о добробити Венецуеле, миру и њеној будућности.
Говорећи о могућности учешћа међународних посредника, Мадуро је напоменуо да постоји неколико влада и организација у свету које показују искрену забринутост због онога што се догађа у Венецуели и оне су позвале на дијалог. Председник би желео да оне подрже дијалог у Венецуели.
Говорећи о војсци, Мадуро је рекао да је она одана легитимној власти земље.
„Вршим дужност врховног команданта у складу са Уставом, окупљајући националне боливарске оружане снаге. Оружане снаге показују морал, лојалност и дисциплину. Ми ћемо однети велику победу и успоставити стабилност, мир и верност у Венецуели“, одговорио је Мадуро на питање да ли све оружане снаге подржавају владу, након обећања председника Народне скупштине Хуана Гваида да ће помиловати припаднике војске који пређу на страну опозиције.
При томе је Мадуро признао да је питање оружаних снага веома деликатно за сваку земљу.
Он сматра да је амерички лидер Доналд Трамп наредио колумбијским властима да га убију, а у случају да му се нешто догоди, одговорне ће бити те земље.
Мадуро је истакао да је мало вероватно да ће бити новог покушаја атентата на њега.
„Пре свега, моја судбина је у рукама Господа, ја сам хришћанин и верујем у заштиту Господа. Мене све време штити народ Венецуеле и имамо добру обавештајну службу“, објаснио је председник Венецуеле.
„Међутим, без сваке сумње, Доналд Трамп је издао наредбу да ме убију. Рекао је колумбијским властима, колумбијској мафији да ме убију. Ако ми се некад нешто догоди, онда ће Доналд Трамп и председник Колумбије Иван Дуке бити одговорни за све што ми се деси“, нагласио је Мадуро.
Још једном је истакао да га штите.
„У међувремену, штите ме, имамо добар систем заштите, штавише, имамо значајну заштиту — то је заштита Бога који ће ми подарити дуг живот“, рекао је Мадуро.
Он није одговорио на питање да ли је руско приватно обезбеђење део те заштите.
„Не могу то да кажем. Немам коментар на ту тему“, рекао је Мадуро.
Почетком августа прошле године покушан је атентат на Мадура током војне параде у Каракасу. Према подијуму на којем се он налазио кренуло је неколико беспилотних летелица. Сам Мадуро оптужио је опозицију и бившег председника Колумбије Хуана Мануела Сантоса за организовање покушаја атентата. Мадуро је такође навео да је био упознат са припремама завере против њега, коју су подржавале Сједињене Америчке Државе.
„Постоје позиви из Беле куће да војска подигне оружје и одбије да ме призна као врховног команданта и председника Републике“, рекао је он, додајући да се догађаји попут ових у Венецуели никада нису дешавали у Латинској Америци, упркос више од 100 преврата у региону у 20. веку.
„Упркос чињеници да је све државне ударе припремила и извела америчка империја — Сједињене Америчке Државе, никада ни председник, ни државни секретар, ни високи званичник нису позивали на државни удар. Када је у Чилеу (Аугусто) Пиноче извршио државни преврат (1973), америчке власти су касније подржале државни удар. Није председник САД (Ричард) Никсон рекао: ’Треба да буде преврат‘. Ово се дешава први пут у историји. То показује колико је Бела кућа очајна. Они не могу са Венецуелом“, рекао је Мадуро.
Председник Венецуеле сматра да је мало вероватно да ће се сусрести са Доналдом Трампом под тренутним условима. Према његовом мишљењу, то неће допустити окружење америчког председника.
„Мислим да је то сада тешко“, одговорио је Мадуро на питање о могућем личном састанку. При томе, венецуелански председник рекао је да је „спреман да разговара са Доналдом Трампом лично, јавно, у Сједињеним Америчким Државама, у Венецуели, где он пожели, о било чему, о било којој теми“.
„Штавише, сигуран сам да ће, ако се састанемо и разговарамо, то бити потпуно другачија прича. Али мислим да нам то неће дозволити“, додао је он.
Мадуро је такође рекао да је његова земља захвална за помоћ Русији.
„Председник Владимир Путин нам увек пружа помоћ из Русије у сваком смислу и ми је прихватамо са захвалношћу. Оно што сам тражио од председника Путина јесте да одржавамо сталне контакте, да имамо сву подршку на дипломатском и политичком нивоу у Уједињеним нацијама и за одбрану истине Венецуеле на међународном плану“, истакао је Мадуро.
Према његовим речима, Путин је у разговору који је одржан пре неколико дана рекао да Русија планира да ојача сарадњу у привреди, трговини, нафтној и гасној области, војним пословима и свим другим сферама.
Он је објаснио да, што се тиче војне сарадње, Венецуела има руску технику највишег нивоа, најсавременије системе наоружања који су добро распоређени, као и да су кадрови обучени у Русији.
„Са Путином имам веома добре односе у смислу војне сарадње“, констатовао је венецуелански лидер.
Мадуро је додао да Венецуела и даље планира да из Русије добија најсавременије оружје.
„Увек имамо планове за напредак у сарадњи како бисмо побољшали противваздушну одбрану, артиљерију и ракетну технику. Увек ћемо у томе напредовати. И у Венецуелу ће долазити најсавременије наоружање на свету“, истакао је Мадуро.
Говорећи о ванредним изборима, Мадуро је рекао да би подржао одржавање парламентарних избора пре планираног рока.
„Било би добро да се парламентарни избори одрже раније, то би био врло добар облик политичке дискусије, добра одлука уз народно гласање. Сложио бих се са тим и подржавам да се раније одрже избори за Народну скупштину“, рекао је он.
Што се тиче председничких избора у Венецуели, Мадуро је рекао да су они одржани и да је на њима победио уз велику подршку бирача.
„Председнички избори одржани су пре мање од годину дана, пре 10 месеци. Они су одржани по свим уставним и правним параметрима“, подсетио је Мадуро.
На констатацију да део међународне заједнице инсистира на новим председничким изборима, он је истакао да је „то иступ неких земаља залуђених политиком (америчког председника) Доналда Трампа“.
„Враћамо се на неоколонијализам, када из неке европске престонице или из Вашингтона наређују некој земљи у Азији, Африци, Латинској Америци, на Карибима, било којој земљи. Ко су они да овде одлучују? Ја сам освојио 68 одсто гласова бирача. Победио сам легитимно, одржали смо изборе уз помоћ транспарентног електронског система, са међународним посматрачима“, нагласио је Мадуро.
„Не прихватамо ултиматуме ни од кога на свету, не прихватамо уцене. Председнички избори у Венецуели су одржани, а ако империјалисти желе нове изборе, нека сачекају до 2025. године“, рекао је он.
У Венецуели су 21. јануара почели масовни протести против актуелног председника Венецуеле Николаса Мадура. Председник Парламента Венецуеле Хуан Гваидо се 23. јануара прогласио за привременог шефа државе. Сједињене Америчке Државе и низ других земаља су признале Гваида и захтевају од председника Венецуеле Николаса Мадура, ког не сматрају легитимним шефом државе, да не дозволи насилне акције против опозиције. Мадуро је Гваида назвао „марионетом Сједињених Америчких Држава“.