„Сједињене Америчке Државе су саме поставиле рок од 60 дана, током које је требало да испунимо њихов ултиматум. Самим тим закључујем да Сједињене Америчке Државе нису рачунале ни на какво решење, већ је све то била игра осмишљена да прикрије чињеницу да постоји одавно формирана интерна одлука о повлачењу из Споразума о ликвидацији ракета“, рекао је Рјабков након састанка са заменицом америчког министра спољњих послова задуженом за контролу наоружања и међународну безбедност Андреом Томпсон у Пекингу.
Рјабков је истакао да је Русија рекла Сједињеним Америчким Државама да се са њом не може разговарати помоћу уцена.
„Русија предлаже да се на реципрочној основи уклањају проблеми у вези са Споразумом, показујући одговарајућу отвореност. Ми смо већ направили невиђен корак показујући ракету и организујући брифинг за стране војне аташее и новинаре, али та иницијатива није наишла на конструктиван одјек“, нагласио је он.
Након заседања „нуклеарне петорке“, Рјабков је констатовао да су за оно што се дешава у вези са Споразумом о ракетама у потпуности одговорне Сједињене Америчке Државе, које су заузеле апсолутно деструктиван став.
Заменик министра спољних послова Русије је додао да је Русија дубоко забринута за судбину Споразума.
„Наставили смо дијалог са заменицом америчког државног секретара Андреом Томсон о Споразуму о ликвидацији ракета. Нажалост, нема напретка. То констатујемо не само са жаљењем, већ и са дубоком забринутошћу за судбину Споразума, за судбину европске и међународне безбедности“, истакао је Рјабков.
Он је додао да је став америчке стране „веома тежак и ултимативан“.
Наступа фаза када ће САД обуставити своје обавезе у оквиру Споразума и то ће се, очигледно, десити наредног викенда, рекао је Рјабков.
Подсетимо, Русија је у више наврата саопштавала да строго поштује своје обавезе из тог споразума. Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров нагласио је да су неосноване оптужбе САД да Москва нарушава Споразум ракетом 9М729 и да је она тестирана на домет дозвољен Споразумом.
Амерички државни секретар Мајк Помпео је 4. децембра 2018. године изјавио да Русија има 60 дана да се „врати на имплементацију“ Споразума о ликвидацији ракета. Он је додао да ће Вашингтон обуставити своје обавезе према том Споразуму уколико тај услов не буде испуњен. Сједињене Америчке Државе су прецизирале да би то могло да се деси већ 2. фебруара.