У светлу политичке кризе у Венецуели, настале пошто је 23. јануара председник Националне скупштине Венецуеле Хуан Гваидо себе прогласио шефом државе, у разним медијима су се појавиле разне верзије о златним резервама те латиноамеричке земље.
Банка Русије у четвртак је већ демантовала публикацију о томе да је у њеним трезорима било око 30 тона злата које припада Венецуели, а које је потом наводно превезено у Дубаи.
Агенција Ројтерс је раније, позивајући се на изјаву високо рангираног извора у Каракасу, навела да Централна банка Венецуеле планира да наредних дана прода Уједињеним Арапским Емиратима око 15 тона злата.
Према наводима агенције, племенити метал се превози из трезора у Каракасу, а планирана је продаја укупно 29 тона злата.
Ројтерс је пренео саопштење представника америчке администрације који је извоз вредности из Венецуеле назвао „пљачком“ и упозорио Русију и друге земље да не тргују венецуеланским сировинама и племенитим металима, а пре свега нафтом и златом.
САД и низ других земаља признале су Гваида за привременог лидера Венецуеле. Русија, Кина и друге земље подржавају Николаса Мадура као легитимног председника те латиноамеричке државе.