Захарова је додала да француске власти забрањују подређенима да комуницирају са поменутим медијима. Како је раније пренео лист „Поан“, на састанку са француским новинарима председник Макрон је, коментаришући ситуацију са покретом „Жути прслуци“, изјавио да један од вођа покрета Ерик Друе „медијски производ, производ друштвених мрежа“. Како је Макрон рекао, медији све више прате информације са друштвених мрежа, сматрајући нешто „важним и легитимним“, на основу тога што „на интернету постоји такав покрет“. Председник је истакао да такве покрете иницирају групе које се баве манипулацијом.
Макрон је напоменуо да су „Жути прслуци“ добијали упутства из иностранства, а њихове активности подржавају „купљени налози на друштвеним мрежама и тролови“. Међу њима је издвојио канал РТ и агенцију Спутњик. У својим изјавама Макрон је истакао да у осветљавању случаја Бенала, и у ситуацији са „Жутим прслуцима“, сфере фашиста, левице и руска сфера представљају 90 одсто покрета на интернету.
Захарова је изјавила да Макрон „није прецизирао које информације су га навеле да дође до таквих закључака“. Ипак, лидер Француске је уверен да руски медији као што су РТ и Спутњик купују корисничке налоге на друштвеним мрежама и преко њих покрећу „експлозивне теме политичких дискусија“, истакла је Захарова.
„Ако овај материјал преноси све тачно, онда је председник Макрон главни произвођач лажних вести у Француској, а сва његова активност у борби против овог зла је лажна“, написала је Захарова на свом налогу на Фејсбуку.
„Прво, РТ и Спутњик не купују никакве налоге на друштвеним мрежама. Више пута је захтевано од француске стране да поднесу доказе за такве оптужбе, али ниједан нису предочили, јер је то измишљотина“, додала је Захарова.
Захарова је такође скренула пажњу на чињеницу да се учесници протеста „Жути прслуци“ чешће појављују у програму канала РТ и Спутњик него званични представници, јер француске власти забрањују својим подређенима да комуницирају са поменутим медијима. Она је подсетила да западни медији обезбеђују платформу за учеснике било којих опозиционих покрета у земљама чија се званична политика не поклапа са Западном. Али у исто време, француски медији ретко наводе изјаве званичника, а у последње време, чак су и одбијали да објављују интервјуе са представницима руске владе, истакла је портпаролка МИД-а Русије. На пример, „Фигаро“ није објавио интервју са Сергејом Лавровом, кога је интервјуисао заменик главног уредника тог листа.
„Четврто, стављање Руса и фашиста у исти кош је или ретка подлост или тотална неписменост. Успут речено, могућа је успешна комбинација две особине истовремено у једној особи. Ако председник Француске жели да повуче историјске паралеле, онда је боље да упореди Хитлера са Наполеоном. Ми ћемо помоћи са материјалима“, резимирала је Захарова.