„Забрињава нас повлачење две земље из Споразума о ликвидацији ракета. Сада Сједињене Америчке Државе и Русија окривљују једна другу за то ко је први прекршио Споразум… Ово изазива стрепњу и може довести до нове рунде трке у наоружању. Ако је потребно да се нешто обнови или ревидира, стране морају о томе да разговарају како би израдиле јединствени став и деловале у складу с њим“, рекао је Калин новинарима.
Он је додао да је за 30 година Споразум о ликвидацији ракета довео до уништавања велике количине оружја, што је осигурало безбедност за Турску и земље Европе.
Амерички председник Доналд Трамп саопштио је у петак да Вашингтон 2. фебруара почиње процедуру за повлачење из Споразума о ликвидацији ракета. Амерички државни секретар Мајк Помпео изјавио је да ће, „ако се Русија не врати на потпуно и проверљиво поштовање Споразума у року од шест месеци“, споразум бити раскинут. Председник Русије Владимир Путин изјавио је у суботу да ће Русија реципрочно одговорити на одлуку САД о повлачењу из Споразума и такође обуставити учешће у Споразуму. Шеф државе истакао је да Русија није дужна и да се неће увлачити у скупу трку у наоружању. Он је додао да сви предлози Русије о разоружању „остају на столу, а врата отворена“, али захтева да се никакви преговори о овом питању унапред не иницирају.
Споразум Русије и Турске о Сирији
Коментаришући ситуацију у Сирији, Калин је навео да су Анкара и Москва постигле договор о реализацији мапе пута за сиријски Манбиџ.
Почетком јуна, Анкара и Вашингтон одобрили су мапу пута за стабилизацију у Манбиџу, који су од терористичке групе ДАЕШ ослободиле курдске снаге у јуну 2016.
Према том документу, курдске снаге требало је да буду извучене из града, јер их Турска сматра саучесницима Радничке партије Курдистана, забрањене у тој земљи. Сиријске власти су категорично против присуства америчких и турских снага у Манбиџу.
„Мапа пута за Манбиџ требало је да буде одавно спроведена, тактика одлагања никоме не доноси никакву корист, а њена што скорија реализација НАТО савезника биће корисна и за наше односе и за стабилизацију у Сирији. Договорили смо се са Русима да ова мапа пута треба да се спроведе онако како смо о томе разговарали са Американцима“, објаснио је Калин и додао да ће се о овој теми разговарати на састанку америчко-турске радне групе за Сирију, која ће бити одржана у Вашингтону 5. фебруара.
Он је рекао да Анкара треба да контролише област сиријског Манбиџа и тампон-зону дуж сиријско-турске границе источно од Еуфрата.
„Наш циљ је да обезбедимо контролу у Сирији над зоном безбедности широком 30-35 километара. Турска је једина сила која тамо може да обезбеди контролу, она је показала своју способност за то ранијим операцијама. Турска би требало да има контролу у околини Манбиџа и источног дела Еуфрата“, истакао је Калин.
Он је додао да Турска наставља да о овом питању разговара са САД и Русијом.
Крајем децембра прошле године је на захтев локалног становништва контрола северозападног и западног дела региона Манбиџ пренета са курдских јединица самоодбране на снаге сиријске владе. Курди, који су раније контролисали ова подручја, добровољно су их напустили и кренули према истоку реке Еуфрат.