Према речима Лаврова, Русија је спремна да убрза преговоре са Јапаном, али први корак мора да направи Токио.
„Нажалост, први корак не треба да направимо ми, већ Токио. И тај први корак треба да буде пуно беспоговорно признање резултата Другог светског рата, укључујући суверенитет Русије над тим острвима“, рекао је Лавров.
Он је додао да распоређивање средстава противракетне одбране САД на територији Јапана крши одредбе Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета.
„Што се тиче Споразума о ракетама и Курилских острва, ту постоји одређена веза, јер међу тим проблемима које имамо са нашим суседима Јапанцима у области безбедности, јавља се и проблем распоређивања система противракетне одбране САД на територији Јапана. Ова средства су слична системима МК-41, које су Американци инсталирали у Румунији, а биће распоређени и у Пољској“, изјавио је Лавров.
Како је објаснио, овај систем се формално распоређује како би се лансирале ракете пресретачи, али се у исто време може користити за лансирање крстарећих ракета копненог базирања „Томахавк“, што је директно нарушавање Споразума о ракетама.
„Упозоравали смо наше јапанске колеге, када су се договарали о томе са САД, да ће то бити нарушавање Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета“, закључио је Лавров.
Односи Русије и Јапана годинама су у сенци одсуства мировног споразума. Јапан претендује на острва Кунашир, Шикотан, Итуруп и Хабомај, позивајући се на билатерални Трактат о трговини и границама из 1855. године. Токио је враћање тих острва поставио као услов за закључивање мировног споразума с Руском Федерацијом, који након Другог светског рата није био потписан. СССР и Јапан су 1956. године потписали заједничку декларацију. Совјетски Савез се надао да ће ова декларација окончати спор, али је Јапан сматрао да је документ само део решења проблема, не одустајући од претензија на сва острва. Каснији преговори нису ничим резултирали и мировни споразум након Другог светског рата никада није ни потписан.