„Апсолутно смо против било каквог спољашњег уплитања у унутрашње послове Венецуеле. Проблем је у томе што је цела међународна заједница признала само резултате избора за Народну скупштину, али не и председничке изборе одржане прошле године. Као последица тога, само избор опозиционог лидера (Хуана) Гваида сматра се легитимним“, објаснио је Пики.
„Позитивно смо оценили недавну изјаву министра спољних послова Сергеја Лаврова и предлог за међународно посредовање и потрагу за дипломатским решењем кризе“, додао је он.
Раније је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров изјавио да Русија подржава иницијативе за решавање ситуације у Венецуели на основу дијалога свих политичких снага, а војна варијанта решења, коју настављају да разматрају Сједињене Америчке Државе, подрива све темеље међународног права.
У Венецуели су 21. јануара почели масовни протести против актуелног председника Николаса Мадура. Председник парламента Венецуеле Хуан Гваидо се 23. јануара прогласио за привременог шефа државе. Сједињене Америчке Државе и низ других земаља су признале Гваида и захтевају од председника Венецуеле Николаса Мадура, ког не сматрају легитимним шефом државе, да не дозволи насилне акције против опозиције. Мадуро је Гваида назвао „марионетом Сједињених Америчких Држава“. Русија, Кина и низ других земаља подржале су Николаса Мадура као легитимног председника Венецуеле.