„Министарство одбране ће сада имати прилику да испитује и развија што раније није могло, јер смо поштовали Споразум. Тако ће Министарство одбране предузети кораке за стварање оних система које раније нисмо могли да производимо“, рекла је она.
„Такође је важно да се истакне рад са партнерима и савезницима у периоду пре, током и после (повлачења САД из Споразума о ликвидацији ракета), овај дијалог ће се водити између Министарства одбране и наших партнера“, додала је Томсонова.
Она је навела да Вашингтон наставља да испуњава своје обавезе.
„Што се тиче контроле нуклеарног наоружања, у овом погледу нема промена за Сједињене Америчке Државе. Ми настављамо да испуњавамо наше обавезе и пратимо стандарде које смо поставили. Недавно сам се вратила са (конференције земаља) ’нуклеарне петорке‘ у Пекингу, где смо разговарали о значају неширења и стандардима који се тичу нуклеарног оружја и нуклеарних програма. Разговарала сам са кинеским и руским колегама, Британцима и Французима, ови стандарди остају непромењени“, рекла је она.
Дијалог са Русијом
„Дијалог (са Русијом) остаје важан елемент, а дипломатија је кључна и неопходна за то“, истакла је Томсонова. „Враћање на поштовање Споразума је одговорност Русије, али ћемо наставити да сарађујемо по потреби“, додала је она.
Коментаришући последње изјаве министра одбране Русије Сергеја Шојгуа о развоју нових ракетних система као одговор на одлуку Вашингтона да обустави испуњавање својих обавеза у оквиру Споразума о ликвидацији ракета, Томсонова је рекла да „Сједињене Америчке Државе не подузимају кораке у одговору на руске акције“.
„Ми радимо тако да одржавамо и штитимо безбедност америчког народа, шта год да буде потребно. Правићемо системе, наставићемо да побољшавамо и модернизујемо ове системе који ће ојачати безбедност америчког народа“, истакла је она.
Конференција земаља „нуклеарне петорке“ одржана је 30. и 31. јануара у Пекингу. Њена главна тема била је одржавање режима неширења нуклеарног оружја. Русију, Велику Британију, Кину, САД и Француску заступали су заменици или помоћници министара спољних послова.
Русију је на састанку у Пекингу представљао заменик министра спољних послова Сергеј Рјабков. Према његовим речима, састанак са Томсоновом није донео помак по питању Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета.