„Желимо проширење ’Турског тока‘, али то је одлука коју ће донети Русија“, рекао је Катрунгалос.
Грчки премијер Алексис Ципрас изјавио је 5. фебруара да жели да учествује у пројекту „Турски ток“ након разговора у Анкари са турским председником Реџепом Тајипом Ердоганом. Према Ципрасовим речима, Грчка би хтела да сарађује у пројекту гасовода „Турски ток“ за испоруке руског гаса.
„Разговарали смо да енергетика треба да буде мост сарадње, а не препрека и разлог за сукобе у региону. И ми већ сарађујемо на тако важним енергетским пројектима као што је Трансјадрански гасовод ТАП и желели бисмо да имамо ширу сарадњу у ’Турском току‘“, рекао је тада Ципрас.
Пројекат „Турски ток“ подразумева изградњу гасовода који се састоји из два крака, капацитета од по 15,57 милијарди кубних метара. Први крак је предвиђен за испоручивање гаса турским потрошачима, а почеће да ради током ове године. Други крак је намењен за снабдевање земаља јужне и југоисточне Европе, а његово пуштање у рад планирано је за 2019. годину.
Рута другог крака гасовода није дефинитивно одређена, јер Русија тражи чврсте гаранције од Европске уније да изградња неће бити блокирана. Председник Русије Владимир Путин изјавио је средином јануара да „Гаспром“ истражује различите опције за наставак копненог транзитног крака гасовода, као и да земље Европске уније заинтересоване за руски гас треба да добију гаранције да планови за наставак „Турског тока“ неће бити нарушени политичком одлуком Брисела.