„Наш састанак се одржава у московском Дому музике. И, наравно, тешко је избећи аналогију. Постоје поређења, али знамо да се ситуација у свету енергично развија, брзим темпом. И ми у таквом стилу треба да радимо, у стилу алегро“, подвукао је Путин, док руски медији подсећају да реч „алегро“ у преводу са италијанског значи „весело, живо, брзо“.
Говорећи на скупу, Путин је истакао огромну улогу бизниса у развоју Русије и решавању стратешких проблема. Он је нагласио да управо предузетници стварају радна места, што значи да „повећавају плате и приходе милионима наших грађана“.
Позвао је бизнисмене да учествују у реализацији националних пројеката који су осмишљени да омогуће пробој у развоју Русије. Они би требало да постану подстицај за руски бизнис. Велике компаније морају да ојачају своје позиције на националном и глобалном тржишту, због чега је неопходно доследно уклањати препреке за побољшање пословне климе у земљи.
Као једну од конкретних мера коју држава може да понуди, Путин је предложио да се на још годину, до марта 2020, продужи амнестија капитала за низ категорија бизнисмена, чиме је фактички поново позвао руске милијардере и бизнисмене да свој капитал врате у Русију. Олакшице ће се односити на оне који пребаце капитал у Русију, као и оне који региструју посао у посебним административним окрузима — на острву Руски код Владивостока, на Далеком истоку, или на острву Октобарски у Калињинграду. Уз то, грађани ће бити ослобођени плаћања пореза на доходак од профита страних компанија које они контролишу ако постану порески резиденти у Русији у току 2019. године.
Путин је наложио Влади да изнесе предлоге о бенефицијама за инвеститоре у стартаповима. Конкретно, реч је о пореским олакшицама, навео је он. „Важно је створити подстицаје за приватне инвестиције, створити посебне услове, укључујући пореске, за грађане који своја средства улажу у стартапове. Познато је да њих фигуративно називају „бизнис анђелима“.
У ту сврху мора се озбиљно ојачати правна заштита интелектуалне својине, а морају се и створити привлачни услови за регистрацију патената на територији Руске Федерације. Према његовим речима, у том правцу су већ направљени одређени кораци. Блокирање рачуна привредника у оквиру закона о спречавању прања новца требало да буде „крајња мера“, јер би „савесни бизнис требало ослободити од сумњи“.
Веома је важно да се не извозе сировине него прерађени производи и Влада је већ припремила програме за подстицај таквих пројеката. „Полазимо од тога да у индустрији за једну рубљу подршке мора да се извезе робе за 14 рубаља. У пољопривреди — четири до шест за једну рубљу подршке. Што је већа прерада, то је бољи однос са другим индустријама, то је више радних места“, навео је Путин.
Шеф руске државе је такође рекао да је у Русији неопходно формирати јединствен приступ промовисању руских извозних услуга на глобалним тржиштима:
„Ми формирамо интегрисани систем промовисања производа на глобалним тржиштима. Сличан механизам је потребан и у односу на извоз услуга. На предлог ’Пословне Русије‘, овај приступ ће се одразити у законодавству, укључујући услове опорезивања, и не ради се само о развоју извоза и подстицајима за пословање, већ и о улагањима у здравство, образовање, логистику и туризам, односно у она подручја која стварају интегрисани економски, социјални и технолошки ефекат“.
Путин је упозорио Владу да све процедуре за поруџбине, набавку које спроводе државне и општинске власти, као и компаније са државним учешћем, треба да буду отворене и транспарентне.
„Потребне су нам додатне мере како би се обезбедило такво конкурентно окружење“, рекао је он.
Посебну пажњу посветио је спорту, истичући да је Русија у стању да организује велике спортске догађаје као што је Светско првенство у фудбалу. „Русија је успела да припреми и одржи тај шампионат на највишем нивоу. Исто је показала и током Зимских олимпијских игара у Сочију, 2014. године, а показаће и у наредном периоду јер ће бити одржано много догађаја, укључујући и предстојећу Универзијаду у Краснојарску, која се одржава од 2. до 12. марта“.
На крају пленарне седнице, Путин је предузетницима пожелео „успех у новим почецима“, додајући да „ништа није скупље од нашег времена“.