„Док је Русија раније поклањала пажњу увежбавању решавања малих конфликата, сада су редовне стратешке вежбе руске војске све веће“, наводи се у истраживању Шведског института.
Аутори извештаја тврде да је руска војска значајно повећала борбену готовост и да може у кратком року да изврши мобилизацију и реализује ратне задатке. У прилог својој тврдњи, шведски истраживачи наводе да се „у Русији једном годишње одржавају велике војне вежбе на једној од четири стране света, како би војску обучили да води рат на различитим деловима континента“.
У разговору за Спутњик Владимир Шаповалов, заменик директора Института за историју и политику, истиче апсурдност ситуације у којој се Москва оптужује за „све смртне грехе“.
„Чак сумњам и у та ’истраживања‘. Погледајмо каква је реалност. НАТО стално ради на повећавању броја војника и отвара нове базе. Константно се ради на јачању војних ресурса и буџета. Не само што САД издвајају све више средстава у војне сврхе, него то очекују и од осталих чланица Алијансе. Стално се ради на модернизацији наоружања. На све то, изнова смо сведоци нових провокација и све то у контексту врло озбиљног медијског рата против Русије“, констатује наш саговорник.
Шведски аналитичари су нагласили да Русија системски контролише борбену готовост својих снага, почевши од 2013. године. У том процесу учествује и председник Русије Владимир Путин, као врховни командант по чијем наређењу и почињу такви маневри. Шаповалов се слаже са тим наводима, али у томе не види ништа чудно.
„Мада се Шведска често доживљава као војно неутрална држава, она то заправо није. Не заборавимо да је Стокхолм 2016. године потписао документ са НАТО-ом, чиме је омогућио Алијанси да спроводи своје операције на шведским територијама. Осим тога, још од 1994. године државе НАТО-а, а најпре САД константно повећавају своје војне присуство и врше масовну експанзију ка руским границама“, истиче руски стручњак.
Наш саговорник додаје да чак и човек ког политика не интересује може одмах да примети да Запад, пре свега САД, циљано милитаризује и јача своје војне ресурсе.
„Нажалост, све те акције се усмеравају против Русије, а не против терориста и других реалних претњи по глобалну безбедност. Доста дуго су САД обмањивале светску јавност говорећи да постављају системе ПРО, зарад заштите од некаквих других држава и могућих непријатеља. Међутим, сада су све те лажне маске пале и у свим америчким стратешким документима Русија, уз Кину, званично фигурира као главни непријатељ, раме уз раме са тероризмом“, упозорава Шаповалов.
Између осталог, као пример за своје тврдње шведски аналитичари наводе да је на војним вежбама „Запад 2017“, одржаним у Западном војном округу Русије, учествовало око 5.500 руских војника, док је у маневрима „Исток 2019“ учествовало чак 300.000 војника. Руководилац шведског истраживања Јухан Нурберг коментарисао је у том смислу да је „важно мислити као у рату и вежбати и нервни систем“.
„Мишићи су ту, али мозак треба стално држати спремним.“
Директор руског Института инструмената политичке анализе Александар Шпунт каже за Спутњик да шведски извештај не представља ништа ново.
„Сетимо се само бројних неуспешних потрага за руским подморницама око обале Шведске, преувеличаних ’шпијунских скандала‘ који се повремено појављују по медијима, када је неопходно све свалити на ’руске агенте‘. Тај извештај Шведског института за војна истраживања је само наставак политике шведског руководства према наводној опасности која вреба од стране руске војске“, констатује Шпунт.
Наш саговорник констатује да је тај извештај више намењен за унутрашњу употребу и оправдавање неких корака владе пред домаћим становништвом.
„Шведска се увек позива на војну опасност која вреба и прети од стране Русије, онда када је неопходно припремити тло за повећање давања у војни буџет, зарад јачања војног потенцијала. Немојмо заборавити да Шведска, која реално нема непријатеље и има повољан геостратешки положај, ипак има прилично импозантан арсенал. Међутим, традиционално је Русија онај адут, онај ’кец из рукава‘ када је неопходно нешто постићи на унутрашњем политичком пољу у Шведској“, закључује Шаповалов.