„Историју независне Украјине изучавају у једанаестом разреду, а управо 2019. планирамо да штампамо уџбенике. Чим је Украјина добила томос о аутокефалности Православне цркве Украјине, наложила сам да се унесу измене у програм из историје наше земље“, навела је Гринцевичева.
Према њеним речима, наставници ће добити методолошке препоруке како би приликом изучавања периода независности Украјине ученицима причали о добијању томоса.
Цариградски патријарх Вартоломеј је 6. јануара предао Кијеву томос о аутокефалности неканонске „нове цркве“ у Украјини. Из документа следи да је јурисдикција „нове цркве“ ограничена на територију Украјине и да та неканонска црквена структура не може да поставља епископе или да остварује приходе у иностранству. Постоје и друга ограничења која нову структуру чине зависном од Цариграда.
Руска православна црква је такву аутокефалност назвало бесмислицом, а дан потписивања томоса трагичним у историји васељенског православља.
„Нова црква“ у Украјини образована је на „ујединитељском сабору“ у Кијеву у децембру прошле године, након спајања две неканонске црквене структуре активне на територији те земље. За поглавара те цркве изабран је Епифаниј Думенко.
Канонска Украјинска православна црква, коју предводи митрополит Онуфриј, одбила је да учествује на том скупу, док је Руска православна црква саопштила да је канонски значај скупа у Кијеву ништаван.