Зашто је слика комунистичког режима у Марковићевој прози уверљивија од било које историографске слике — у емисији „Орбита културе“ сазнајемо од ауторке студије „Државна животиња“.
Можемо ли посматрати српску културу кроз векове без увида у све сложене друштвене, историјске, политичке, религијске њене детерминисаности? Шта све памти стара српска култура, када је и због чега напредовала, а када стагнирала, колико је у „црним временима“ успевала да одржи своје идентитетске, културолошке, језичке карактеристике, какав је наш данашњи однос према том богатом наслеђу — нека су од питања на која, поводом обимне студије „Анђели и ратници — стара српска култура“ разговарамо са њеним аутором Петром Пјановићем и са Светланом Шеатовић, рецензентом књиге.
Да ли је младост једног од највећих пијаниста 20. века Артура Рубинштајна, упркос напорним вежбама и великим одрицањима, била испуњена личним радостима, авантурама и лепотом? Из аутобиографије „Године моје младости“ сазнајемо зашто је славни уметник веровао да је — најсрећнији човек 20. века.
Слушајте нас и сазнајте шта је ново у комаду „Вртешкa“ Артура Шницлера видео, а потом поставио на сцену редитељ Даријан Михајловић.
Како се популарни роман о рађању психоанализе чију окосницу чини сусрет Ничеа и Бројера прилагођава театру, како се популарно дело Ирвина Јалома „Кад је Ниче плакао“ преводи у драмски текст и шта ће то публика видети 14. фебруара на сцени УК „Вук“, када је заказана премијера представе у режији Горана Јевтића, за „Орбиту“ открива драматург Јордан Цветановић.