Рогозин објаснио шта је био проблем са руском ракетом

© Sputnik / Михаил Климентьев / Уђи у базу фотографијаДмитриј Рогозин
Дмитриј Рогозин - Sputnik Србија
Пратите нас
Шеф „Роскосмоса“ Дмитриј Рогозин објаснио је који су разлози за неуспешна лансирања свемирских ракета.

„Техника је ипак само техника. Она се пре или касније квари. Знате да не постоји ниједан модел технике који је стопроцентно поуздан. Коефицијент поузданости технике износи више од 99 одсто. Ипак, то су само проценти — та техника се пре или касније истроши“, рекао је Рогозин у интервјуу за телевизију „Русија 1“.

Према његовим речима, ракета „Сојуз“ је више пута лансирана без грешке, али се хаварије ипак дешавају, укључујући и на свемирским бродовима. Шеф „Роскосмоса“ је нагласио да је то равно статистичкој грешци.

Премијер Русије Дмитриј Медведев - Sputnik Србија
Медведев критиковао Рогозина: Мање приче, више рада

„То је могло да деси пре или касније. Људски фактор или квар на техници. То се и десило. Међутим, јединствени брод ’Сојуз МС‘ је спасио посаду и то на делу где се спасавање никад није изводило“, рекао је он.

Рогозин је нагласио да су у таквим случајевима у другим државама гинули људи.

„Најважније је да је посада спасена. Тај задатак је реализован. Што се тиче истраге, комисија је нашла узрок и одстранила га. Уведена је најоштрија контрола“, додао је Рогозин.

Између осталог, уведена је контрола на свим елементима склапања ракете. Према његовим речима, крајем прошле године, тј. одмах након те хаварије, „Роскосмос“ је извео четири контролна лета исте те ракете. Пето лансирање је већ било са бродом. Он је додао да управо Русија осигурава превоз свих чланова посаде на МКС.

Једанаестог октобра 2018. године догодила се хаварија приликом полетања ракете-носача „Сојуз ФГ“ ка Међународној свемирској станици. Носач није могао да изведе у орбиту брод „Сојуз МС 10“ с новом посадом Међународне свемирске станице. У броду су били руски космонаут Алексеј Овчињин и Американац Ник Хејг, који су успели да се евакуишу и да се спусте на Земљу у сигурносној капсули.

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала