„Желећи да оправдају своју деструктивну одлуку о изласку из Споразума о ракетама средњег и кратког домета, САД покрећу информационо-пропагандну кампању, засновану на лошој интерпретацији и отвореним измишљотинама“, наводи се у коментару МИП-а.
У изјавама и коментарима америчких званичних лица се наводи да Русија „уместо да реагује на забринутост САД поводом Споразума о ракетама, почела је сама да износи своје претензије“. У стварности, све је било потпуно супротно, нагласиле су дипломате. МИП је обратио пажњу да је Вашингтон оптужио Москву за кршење споразума још 2013. године, у време када је Русија покретала питање коришћења Пентагона „ракета-мета“ од 1999. године, као и ударних дронова од почетка двехиљадитих.
„Током многих година Русија је показала максимум стрпљења, тражећи од Американаца да елиминишу кршења Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета. Притом, као потврда тог става навођени су аргументи и технички засновани закључци. Међутим, Вашингтон их једноставно занемарује“, наводи се у саопштењу МИП-а Русије.
Између осталог, неки типови америчких дронова са ударним потенцијалом су у складу са одређењем термина „крстареће ракете копненог базирања“, који се налази у Споразуму о ракетама.