Дачић је указао на то да Албанци одуговлаче и чекају да се таква ситуација промени.
Он је на ТВ Пинк рекао да је питање шта ће се десити у САД након следећих председничких избора и да ли ће се на власт вратити администрација која није била повољна за српске интересе.
„Та администрација није било толико Обамина колико је била Клинтонова“, рекао је Дачић и додао да је питање да ли би повратак Џозефа Бајдена био добар за српске интересе.
Наводећи да би требало искористити ситуацију како би се направили одређени помаци, Дачић је указао на то да Албанци одуговлаче и чекају да се ствари промене.
„За нас је и то опција, чекање“, рекао је Дачић и истакао да верује да Косово никада неће постати чланица ни Интерпола ни Унеска, као ни УН.
Говорећи о изјавама косовских лидера о разграничењу, он је рекао да је реч о какофонији која долази из Приштине с циљем да се не донесе никакво решење.
Дачић очекује и да ће ускоро број земаља-чланица УН које су признале независност Косова пасти испод половине укупног броја земаља.
„То ствара сасвим нову слику, тако да они (Приштина) неће моћи да повуку ниједан политички потез без договора са Београдом“, рекао је Дачић и навео да је од априла 2014. године, када је он дошао на функцију министра спољних послова, само девет држава признало Косово, док је 13 повукло признање.
Према његовим речима, 91 земља сигурно није признала Косово, али постоји велики број држава које су формално признале независност, али не гласају у корист Приштине на међународним форумима.
Међу њима су Египат, Перу, Оман, Централноафричка Република, каже шеф дипломатије и додаје да је као министар досад 25 пута обишао земаљску куглу како би агитовао за српске интересе.
Дачић је поновио да је сада погодан међународни моменат да се реши косовски проблем, будући да је америчка администрација отворена за компромис између Београда и Приштине, те да актуелна Европска комисија завршава мандат ове године.
Говорећи о прошлонедељној седници СБ УН на којој је разматран извештај генералног секретара УН о КиМ, Дачић је рекао да је то била веома позитивна седница за српске интересе и да је вредело уложити напор да се одржи.
Дачић је рекао да је Србија испреговарала да КиМ остане на агенди СБ УН, што је, истиче, шокирало представнике Косова.