„Дошло је време да се координишу напори министарстава одбране и енергетике… како би се израдиле маневарске, универзалне, побољшане нуклеарне бојеве главе до двехиљадечетрдесетих. Ако се то не уради, Сједињене Америчке Државе су у опасности да не буду у могућности да прате технолошки развој потенцијалних противника“, рекао је Фанта, преноси „Дифенс њуз“.
Лист наводи да ће модернизација америчког нуклеарног оружја, према тренутним плановима, трајати до 2092. године. Фанта је приметио да акценат у овом раду треба да се стави на бојеве главе, а не на системе за њихову испоруку.
„Ако је раније Б-2 могао да лети и испусти невођену бомбу… онда је сада са модерним системима противракетне и противваздушне одбране, када превазилажење (ових система) није загарантовано, вероватно потребно да се преиспита однос према невођеним бомбама“, објаснио је заменик америчког министра одбране.
Лист истиче да се овај став радикално разликује од традиционалног приступа у којем се приоритет давао побољшавању бомбардера или ракетних лансера, а не бојевим главама. У вези са тим, лист указује на потребу озбиљне сарадње Пентагона и Министарства енергетике, при којем је и Национална управа за нуклеарну безбедност земље. Ова управа је одговорна за производњу и складиштење арсенала нуклеарних бојевих компоненти.
Модернизација и одржавање америчког нуклеарног арсенала ће захтевати најмање 494 милијарде долара у наредних 10 година, наводи се у извештају Управе за буџет америчког Конгреса објављеном крајем јануара. У њему се истиче да је наведена цифра за 94 милијарде долара већа од оне забележене у извештају представљеном пре две године.
Према мишљењу стручњака за менаџмент, тако значајан скок условљен је чињеницом да најновији извештај покрива 2027. и 2028. годину када ће, како се очекује, порасти трошкови за модернизацију. Осим тога, узете су у обзир и информације из нове нуклеарне доктрине Сједињених Америчких Држава. Други фактор који може да утиче на буџетске трошкове је план америчког Министарства енергетике да повећа производњу плутонијумског језгра.
Осим тога, повећање трошкова за нуклеарни арсенал је, према мишљењу стручњака, повезан са радом на повећању животног циклуса термонуклеарних бомби Б-83 или са развојем аналогног типа оружја и копнених балистичких ракета способних за ношење нуклеарног пуњења.