„Имамо Бриселски споразум из 2013. године, који јасно каже да КБС не могу да иду на север без сагласности са командом Кфора. Сматрамо тај договор важећим, а то је нешто што су јасно поручиле и многе чланице Алијансе“, изјавио је Столтенберг новинарима.
Одговарајући на изјаву премијера привремених приштинских институција који је генералном секретару НАТО-а поручио да „не постоји север и југ, већ само целовито Косово“, Столтенберг каже да је и директно Харадинају пренео очекивања Алијансе да се примењује важећи договор када је у питању кретање КБС на северном делу где живи већинско српско становништво.
Он је поновио је да ће НАТО током дводневног министарског састанка у Бриселу, који почиње данас, преиспитати своје активности ван мисије Кфора, које се односе на изградњу капацитета и подршку КБС-а.
„Проценићемо ниво тог ангажаман на основу чињенице да многе чланице НАТО-а сматрају да је одлука о трансформацији КБС у војску Косова дошла у погрешно време“, каже Столтенберг.
Он је поновио да ће НАТО без обзира на односе са КБС-ом остати присутан на Косову са мисијом Кфора, која је базирана на УН мандату.
„Присуство Кфора било је и јесте важно за стабилности Косова и ширег региона“, закључио је Јенс Столтенберг.