„У прошлости је Украјина постизала договоре са Русијом и рачунала на њу више него на било кога другог, сматрајући је братском земљом која је никада неће издати. То се десило и када је Украјина предала Русији нуклеарно оружје, уз гаранцију САД, Европе и саме Русије да ће сачувати њене границе. И ето, ваш братски народ и братска земља су вам забили нож у леђа“, рекао је Табах.
Он је истакао да Устав НАТО-а садржи јасну клаузулу према којој земље које имају незавршене територијалне конфликте не могу претендовати на то да постану чланице Северноатлантске алијансе, али је претпоставио да би Украјина ускоро могла да се придружи НАТО-у, као „изузетак“.
„Овај изузетак мора бити прихваћен. Мислим се то неће завршити добро по Русију“, додао је Табак.
Лидери Русије, Украјине, САД и Велике Британије потписали су Будимпештански меморандум 5. децембра 1994. године. Документ треба да гарантује поштовање одредаба Завршног акта ОЕБС-а и ојача позицију Украјине као државе која не поседује нуклеарно оружје. Документ није ратификовао руски парламент.
Подсетимо, раније је бивши генерални секретар НАТО-а Андерс Фог Расмусен изјавио да би за улазак у Алијансу Украјина требало да задовољи низ критеријума, за шта би било потребно много времена. Стручњаци сматрају да Кијев не може да претендује на чланство у НАТО-у у наредних 20 година.
Крим је постао део Русије у марту 2014. након референдума одржаног после државног преврата у Кијеву. За уједињење са Русијом гласало је 96,77 одсто бирача Републике Крим и 95,6 одсто становника Севастопоља. Према речима председника Русије Владимира Путина, питање Крима је „коначно затворено“.